Chci být vzdělaný/á...

30. června 2007 v 18:13 | Libor Toman |  Názory
Větu, která je obsažena v nadpisu, slýchávám tak často, že jsem cítil potřebu se k ní vyjádřit. Velice často mi ten druhý debatér v diskuzi řekne, jak moc by chtěl být vzdělaný. Zde nejde o stupeň jeho inteligence jako spíše o jeho odhodlání. Zároveň tato věta poukazuje na jistý nešvar současnosti, který bere vzdělání jako komoditu a nikoli jako jakousi cestu.
Spousta lidí spojuje dnešní vzdělání s institucí školy a tedy se systematickou výukou a vůbec si neuvědomuje, že jde pouze o menšinovou část, která nám dává jakýsi mustr. Spojujeme proto představu vzdělání s vystudováním vysoké školy. V tomto směru může jít i o kritiku soukromých vysokých škol - titul (vzdělání) za peníze.
Na individuální rovině jde taktéž o to, že lidé, kteří něco takového říkají tím vyjadřují nedostatek motivace či nedostatek vůle. Logicky každý člověk, který studuje nepřemýšlí o tom, že chce být vzdělaný. O tom přemýšlejí pouze lidé, kteří jsou vně této cesty. Ano, vzdělání je určitá cesta dokonce v některých ohledech jde o pseudoaskezi, odříkání, na úkor mnoha činností.
Vysokoškolský titul nekončí, jak si mnozí lidé představují, promocí. Ta je pouze určitou mezí, která nemá s osobním růstem skoro nic společného. Je přeci otázkou, jak periodizovat osobní růst! Kdy jsme vzdělanější než jindy? Jsme vzdělanější dnes nebo zítra? Takové a jiné otázky si pokládáme pouze tehdy, pokud není vzdělání naším primárním cílem, nýbrž prostředkem.

Skutečné vzdělání vyžaduje odhodlání, silnou vůli. Není od věci, když jej Kierkegaard a někteří církevní Otcové považují za napodobení kontemplativního života (či předstupeň). Vzdělání však usiluje o uznání a tím se od života v ústraní poněkud liší. Přesto obě tyto cesty vyžadují silné zaměření na cíl. Vzdělání nikdy nebude požitek, který si můžeme koupit.
Obrázek: Na obrázku je Sedm svobodných umění. Více ZDE
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Daniel G. Daniel G. | E-mail | 22. března 2008 v 21:50 | Reagovat

Zdravim Libora T.

Predne, mam radost, ze se najde nekdo s dulezitym a potrebnym nazorem.Jak jiz vypliva, mam stejny!Ale proc to vime jen my?Respektive par lidi?Pri poslechu dnesnich absolventu je nekdy az vazne neunosna mira jejich melkosti!!!Nechci se nikoho dotknout, chci ale, aby umeli lide jeste diskutovat a paklize citi, ze jejich nazor je opravdu prekonan,umeili nazor zmenit a nestydet se za to.Novy nazor samosrejme nasledovat!Dnesni vzdelani, je opravdu jen v malo pripadech hodno tohoto oznaceni.Ziskat ho muzete na medicine, cvut, ale daleko horsi je to prave s temi obory, ktere jsou pro zivot nemene dulezite, a sice obory humanitni!I tam se jen bifluje a prave vzdelani, moudrost nikde.Je vim, ze je lehke takto to napsat, ale jak jsem rikal.Mluvim se studenty casto a vim o cem pisi.Zmenit to by mel byt dlouhodoby ukol pro skupinu lidi nadsenych vzdelancu ovsem nutno dodat, financne dotovanymi ministerstvem sk.Zatim

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama