Na poště běží čas pomaleji

14. června 2007 v 19:43 | Libor Toman |  Společnost
Léto se nám nevyhnutelně blíží, stejně tak i čas letních brigád. Tato poměrně výdělečná činnost se opět nevyhnula ani mně a ku překvapení všech jsem nastoupil na další štaci na České poště. A pokud pošta, tak samozřejmě hned ta hlavní.
Česká pošta je dle mého názoru velice netradiční instituce, neboť se mi zdá, že se zde narozdíl od jiných státních podniků takřka zastavil čas. Alespoň si tak musíte připadat, když vidíte takříkajíc do zákulisí. Prostory hlavní hradecké pošty se za patnáct let nezměnily a to samé se nedá říci ani o způsobu fungování pošty. Řeknete si nakonec: Co by se zde mělo měnit? Razítka jsou pořád razítka, doručování pořád musí dělat skuteční lidé. Přesto jsou věci, které by se určitě změnit daly. Vedení pošty totiž postrádá jakýkoli náznak moderního managementu - zde se prostě všechno dělá při starém.
Paní účetní, které každý den nosím své výdobytky z pochůzek, může být mírně přes padesát a určitě nevypadá, že by někam spěchala. Svačina, klidné pracovní tempo - to jsou dvě věci, které ji charakterizují nejvíce. Osobně si myslím, že ve svém "úřadu" sedí již několik desítek let a pokud neskončí svět, tak zde zůstane do důchodu. Na poště se zkrátka lidi nestřídají a zůstává zde takříkajíc stabilita kádrů, což mnohým lidem naší uspěchané doby zřejmě vyhovuje. Česká pošta je taková velká máma. Pokud ji budete věrně sloužit, tak se vám odvděčí dlouhou poštovní kariérou.

Paní účetní je pouze jedním typem pracovníka v tomto retro světě. Paní listonošky kupříkladu mají i svou "vyvolávačku", která jako muezzin vyvolává neudané dopisy. Tato paní, která byla mimojiné před rokem nahrazena veteránkou poštovních služeb, jenž znala snad každé číslo popisné v Hradci Králové a zřejmě si dávala i města v kraji, je navíc oděna jako klasická prodavačka socialistických sámošek. Pokud chcete vědět, jak takové obstaróžní ženy vypadají, zajděte si do samoobsluhy někde na venkově. Tento socialistický retro-styl svého vzřezření má však na poště snad každý druhý. Abych tento článek nějak zakončil, tak musím říci, že se tu cítím jako doma - jako doma v socialismu - navíc si připomínám své mládí, které jsem částečně trávil v panelákové Praze.
Znamená to tedy, že se pošta za těch sedmnáct let nezměnila? Ale to víte že jo! Předně ubylo osobních dopisů - na to jsou dnes holt emaily. Za to přibylo více výpisů z účtů, složenek, ale hlavně té verbeži, které se říká letáky (na schránce mám jako správný pošták "Nevhazujte reklamní letáky" - doporučuju - je to zásadní a povznášející nápis, který se hodí do každé domácnosti). Poště to však, zdá se, vůbec nevadí. Proto tam půjdu i za rok.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jdete v létě někam na brigádu?

Ano. 43.5% (50)
Podle toho jakou práci seženu. 24.3% (28)
Ne. 32.2% (37)

Komentáře

1 world world | E-mail | Web | 14. června 2007 v 22:03 | Reagovat

Dowolím si okomentowati i tento článečeq.. na poště sem děal měsícc (w létě práwě yaqo brigádqu - legálního pošťáqa), nemůžu si tento ústaw wynachwálit.. ye to něcco neskutečnýho a práwě na pošťáqy bysme měli beyt hrdí a měli bychom ye wobdiwowat.. ta prácce není med, yaxe prwoplánowě zdááá..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama