Najít si svou identitu není jednoduché

23. června 2007 v 12:46 | Libor Toman |  Společnost
Identita je vlastně to, co činí člověka člověkem. Skrze identitu si říkám kdo jsem a kam patřím, tedy jaké je mé místo ve společnosti. Mohu mít identitu skrze svoji práci - jsem profesor na univerzitě či popelář z Libně - ale také díky svým názorům či postojům. A právě identita je v postmoderní společnosti jeden zásadní problém. Dalo by se dokonce uvažovat o tom, že pojem identity vzniká s moderní individualizovanou společností. Dříve totiž člověk automaticky někam patřil a nemusel si dodatečně hledat své místo ve společnosti.
A někam patřit je pro současného člověka stále těžší. Situaci navíc komplikuje fakt, že lidí je skutečně velké kvantum a každý se bojí, aby nezanikl v davu.
Následujících několik typů náhradních identit jsem vypozoroval a znám je tedy ze zkušenosti. Seznam pochopitelně není vyčerpávající.

Vzhled - Na první nástřel každého jistě napadne, že identita se nejrychleji a nejmarkatněji tvoří skrze vzhled. Stačí, aby se člověk prošel po městě a vidí, jak rozmanitě lidé mohou vypadat. V tomto případě se dá rozlišovat mezi stylem oblékání a mezi tím, co dotyčný "provede" se svým tělem. Každý druhý člověk má dnes tetování, které je kromě modního doplňku také způsobem odlišení. Podobně je na tom piercing. Piercing slouží jako odlišení či u některých lidí také k tomu, aby se jaksi "chránili" před světem. A dotřetice oblékání. Vypadat originálně je někdy kumšt. Proto ty různé boty, trička či komplety, jenž často vypadají dosti bizarně.
Projevy: EMO kultura, narcismus

Negace - Spousta mladých lidí si tvoří identitu v negaci. Je třeba rozlišovat negaci na většinovou společnost, na autoritu, na náboženství. Negace také může vyústit v naprosté odmítání všeho a utvoření si vlastního světa.
Projevy: pseudointelektuálové :-), satanisté

Fundamentalismus - Většinou jde o některé náboženské sekty či o různá extremistická sdružení. V obou případech jde o zjednodušení v reakci na pluralitu světa. Jedna úzká cesta, jedno zásadní (pseudo)učení. Lidem to pomáhá přežít, vždyť to velice zúžuje realitu. Každý není tak chytrý, aby si ji uměl uspořádat a obsáhnout.
Projevy: Anarchisté, nacionalisté, extrémisté, menší církve (ale i větší)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pavlinabg Pavlinabg | Web | 23. června 2007 v 12:47 | Reagovat

ahoj u mně na blogu propukl pokus o nejvíc komentářů!!! POMOŽ NÁM HO ZDOLAT A PŘIPIŠ NĚKOLIK KOMENTÁŘŮ!!! DOSTANEŠ NĚJAKOU CENKU!!! UŽ JE TAM NĚCO KOLEM... 300 KOMENTŮ, ALE POTŘEBUJEM VÍC :) ZAPOJ SE DO TOHO A NAPIŠ CO NEJVÍC KOMENTÁŘŮ!! CENA TĚ NEMINE!! >>KLIKNI NA WEB A JE TO ASI POSLEDNÍ ČLÁNEK NA TÉ STRÁNCE!!!!<<

PŘEDEM DÍKY!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama