V zajetí subjektivismu

24. června 2007 v 17:52 | Libor Toman |  Společnost
Již jsem zmínil Baumanovu individualizovanou společnost, nyní mi jde pouze další aspekt tohoto faktu, kterým je vzestup subjektivismu. Subjektivismem rozumím umocnění Jáství a vysvětlování světa ze svého pohledu. Tato teze má určitě mnoho důsledků, nicméně já zmíním pouze jeden - subjektivismus v mezilidských vztazích.
V dnešní době jsme si až příliš zvykli vysvětlovat svět ze svého pohledu a tudíž jsme nějaké nadosobní hodnoty povětšinou zavrhli (MacIntyre). Toto má zcela určitě dopad na naši morálku, která je spíše než obecně vysvětlována v kontextu. Morální aspekt je však pouze jedna strana mince. Velice často jsme si zvykli být vůči druhým lidem málo vnímaví (v celém spektru možností). Důsledkem toho máme tendence vysvětlovat postoje druhých ze svého kontextu a vůbec se nesnažíme hlouběji rozumět druhému.

Tyto myšlenky jsou již dlouho filosoficky zpracované, proto se z nich dá nekonečně čerpat. Luhmann v Láska jako vášeň (česky Love as passion) klade důraz na to, že ten druhý je pro nás daleko dymaničtější než se nám mnohým zdá. Především nikdy nepoznáme kolik podmětů druhý přijímá, když zjišťujeme pouze jeho výstupy. Jinakost druhého zase zdůrazňuje E. Levinas v díle Etika a nekonečno. Levinas z židovských pozic vysvětluje dynamiku druhého, který nám stále uniká. Snažit se zachytit jeho tvář, pochopit jeho život je pro nás nikdy nekončící úkol, na který pouhé slovo empatie nestačí. Vždy musíme předpokládat, že ten druhý je jiný a mnohdy zcela naprosto jiný. Třetím autorem, ze kterého bych vypíchl filosofický personalismus, je Martin Buber. Buberovo stěžejní dílo Já a Ty varuje před vztahem Já - Ono, což je nerovný vztah, ve kterém se jeden snaží ovládnout druhého (nemyslím fyzicky, i když je to přípustné).
Tento krátký exkurz měl zkrátka ukázat, že překonávání subjektivity má v určitém směru nádech křesťanství. Ani křesťany se nerodíme, ale snahou se jimi stáváme. Bez porozumění není láska k bližnímu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama