Příliš křehké vztahy

27. července 2007 v 23:05 | Libor Toman |  Společnost
Ne, nechci zde referovat o seriálu, který jsem ostatně nikdy neviděl, ale jehož název mě inspiroval k sepsání této úvahy. Jak již je obsaženo v názvu, na základě několika indícií se domnívám, že mezilidské vztahy a zejména ty intimní, tj. vztahy mezi dvěma lidmi, mezi partnery, jsou mnohem křehčí a zranitelnější než dříve.

Především je to způsobeno vznikem moderní společnosti (oproti pospolitosti - viz další články), která je velmi individualizovaná a kde na důležitosti nabývají právě intimní vztahy mezi dvěma lidmi. Okolní společnost je pro nás daleko více anonymní než dříve a my jsme nuceni se orientovat na nejbližší okruh přátel, který nám poskytne jistou oporu.
Jak již jsem jinde napsal, v České republice se rozvádí každý druhý manželský pár, což značí, že něco není v pořádku. Klíčové vztahy tedy přestávají fungovat a v tomto případě se nemůžeme odkazovat pouze na morální rovinu věci.
Tím, že se intimní vztahy stávají daleko více důležitějšími, jsou také mnohem náročnější na zvládnutí. Vzhledem k faktu, že současná rodina je pouze tzv. nukleární (dva rodičové, jedno až dvě dítě v jedné domácnosti) a ne rozvětvená (sdílení domácnosti s prarodiči, příp. praprarodiči) se klíčové záležitosti a spory řeší pouze v několika lidech, kteří jsou v podstatě jako na jedné lodi nuceni žít převážně spolu.
Vztahy celkem paradoxně neusnadňují ani mobilní telefony, které dělají kontakt intenzivnějším, ale také náročnějším.

Vzhledem k zvýšené intenzitě vztahů je tedy patrné, že logicky může docházet k více zkratům, které vedou k rozpadu vztahu. Otázkou je, zda je to negativní či pozitivní zpráva. Podle tradicionalistů je dobře fungující rodina základem společnosti.
Post scriptum: Odkaz na zaměření se na intimní vztahy můžeme také najít ve filmovém průmyslu. Dvacet let starý snímek Wings of Desire sice poukazuje na anonymitu a individualismus společnosti, přesto se jej nesnaží řešit v globálu, nýbrž pouze uzavřením se do intimního vztahu. Nabízí se tedy otázka: Resignovali jsme na řešení obecných otázek?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama