Rychlá glosa: Kritizovat a co je víc?

13. července 2007 v 21:12 | Libor Toman |  Rychlá glosa
Velice často se setkávám s tím, že moje okolí, které je většinou vysokoškolsky vzdělané, často kritizuje nedůslednost, hloupost nebo orientaci na materiální hodnoty těch méně vzdělaných. Někdy mám dost často pocit, že se stalo módou něco kritizovat. Poukazoval na to již náš bývalý prezident Václav Havel, který řekl, že česká společnost má jakousi blbou náladu. Tohle je intelektuální podoba - kritika těch, kteří nejsou vzdělaní. Do důsledku je to subjektivní a intelektuální stanovisko, neboť předpokládá, že všichni lidé budou schopni jednat cíleně, racionálně a budou toužit po stejných hodnotách. To je samozřejmě nesmysl, ze kterého se nejsou mnohdy schopni vymanit ani ti nejchytřejší lidé planety.

Kritika může činit nepříjemnosti či dokonce zabíjet. Může ničit talenty nebo i ty méně talentované. A zatímco je kritizovat mnohdy jednoduché, daleko těžší je věci konstruovat. Osvícenec Voltaire bývá často označován za někoho, kdo pouze kritizoval a nic nestvořil. Díky tomu bývá jeho význam často podceňován. Něco tvořit je kvalitativně vyššího než pouze kritizovat, ale jen málokdo to dokáže.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jdete v létě někam na brigádu?

Ano. 43.5% (50)
Podle toho jakou práci seženu. 24.3% (28)
Ne. 32.2% (37)

Komentáře

1 Čápice Čápice | Web | 13. července 2007 v 21:13 | Reagovat

Ahojky, kdybys měl(a) čas, tak můžeš mrknout na můj blog (http://capice.blog.cz/0707/bleskowka-38 ) , kde probíhá 38. bleskowka. Beru všechny, i kdybys napsal(a) odpověď jako 1000...

Díky moc.

http://capice.blog.cz/0707/bleskowka-38

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama