Bonzování má u nás tradici

12. srpna 2007 v 14:34 | Libor Toman |  Společnost
Díky ne zrovna radostným událostem v dějinách jsme si vytvořili něco jako "tradici bonzování", která v nás zřejmě asi nějakou tu generaci zůstane. Počátek této tradice bych hledal v 19. století a to v Rakousko - Uherské monarchii, kde tehdejší zpátečnický režim umožňoval, jak to známe ze Švejka, placeného informátora, tedy jednoduše bonzáka. Pokud se mělo leccos změnit za První republiky, tak to všechno smetl Protektorát, kde bylo udávání na denním pořádku. Zatímco v Habsburské monarchii se udaný ocitl maximálně ve vězení, za Protektorátu takového člověka již čekala kulka nebo koncentrační tábor.
Tento nešvar dovršil "gulášový komunismus" padesátých let, který byl známý díky svým velkým procesům. Z donášení měl nyní dotyčný bonzák nejenom finanční příspěvek, ale také si na tom mohl udělat kariéru. Nakonec v tom asi byl někdy i strach. Kupříkladu na sestru Mašína, která neemigrovala, donášelo v Praze šest partají, což je již docela soda.

Definitivní ránu naší občanské cti zasadil vývoj po Pražském jaru. Ve hře byla opět kariéra, ale také holý život (viz donašeči StB). Nyní se domníváme, že tito lidé nezmizeli, ale to je omyl. "Sametová revoluce" tyto lidi zatlačila do temných nor, ze kterých občas vykouknou. Právě u občanů starší generace je dnes velice časté, že si jdou stěžovat kvůli naprostým maličkostem. Jaký je jejich motiv? Někomu uškodit? Udělat si dobře a něco vyzískat? Vzpomínka na staré časy? Nevykořenitelná mentalita? Nevím, na tyhle otázky nedovedu odpovědět, ale jedno vím jistě - stále tu mezi námi jsou.
Tento článek bych chtěl věnovat těm, kteří se stali obětmi bonzáků a to jak již za minulého režimu, tak i v nedávné době.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama