Jak jsem pochopil Stoiky

31. srpna 2007 v 12:07 | Libor Toman |  Humanitní vědy
Znát jednotlivé filosofické teorie a pochopit jejich význam pro život (No ano o tom ve filosofii povětšinou jde!) je jedna věc, ale procítit ony teorie nebo je poznat takříkajíc do morku věcí je věc druhá. Jednu filosofickou zásadu či spíše způsob jsem procítil právě v nedávné minulosti. Jak již název napovídá, šlo o jednu zásadu Stoiků, která i skrze dvoutisíciletou propast má něco do sebe.
Stoikové žili v době, kdy, jak správně vystihuje název Kratochvílovy knihy, docházelo k prolínání věků. A skutečně - ať již v ideovém či ve společenském světě docházelo ke vzniku nových učení, Římská říše ohlašovala svůj rozpad a svět ztratil svou jistotu zvanou Imperium Romanum. Nakolik je tato dynamická doba podobná s tou naší je otázkou, přesto zde s jistotou tvrdit, že zde v základu paralela je. Stoikové na základě přehršle změn hlásali zásadu odpoutání se od světa, stažení se do sebe jakýsi vnitřní klid (ATARAXIA). Že se to na první pohled může zdá jako zbabělost je fakt, avšak ani to nevylučuje hlubší ponoření do problému. Větší komplikovanost světa okolo nás dělá náš svět tíživějším. Zároveň činí tíživější i naše vztahy, což dost možná vyplývá z logiky věci - tíživost světa se přenáší i do nejbližších mezilidských vztahů.
Jak jsem již v jednom článku napsal, současná doba je ve znamení křehkých vztahů, díky kterým těžce přežívá i instituce manželství. Stále více se proto začínají objevovat lidé, kteří než aby nějaký vztah hledali, tak raději zůstávají sami (tzv. singles). Jejich pohled může být pobobný stoickému - nechtějí se zúčastnit trhu s partnery (doslova!) či komplikované sňatkové politiky. Mnohem jednoduší je pro ně sledovat toto dění nezaujatě, z povzdálí, protože na ně nikdo nevytváří tíživý nárok a pokud ano, tak se z něj lze lehce vyvléci. Otázkou je, do jaké míry. I zde platí oblíbená volba buď - anebo. Nelze sledovat vše nezaujatě jen občas, nýbrž vždy, tj. sledovat určitou linii a nesejít z ní. Něco mezi volbou buď - anebo by mohlo totiž škodit.
Možná i toto je důsledkem naší individualizováné společnosti. Možná, že právě toto je z jiného pohledu určitou esencí jejího vzniku. Možná, že právě tady vzniká něco nového, což právě nemusí být úplně správné.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama