Ještě jeden rok Miku!

7. srpna 2007 v 23:07 | Libor Toman |  Sport
"Its a hockey night in Pittsburgh!"
- tak takhle nějak již přes třicet let fanoušci Penguins zahajují zprostředkované zápasy svého klubu. Autorem, dnes již nezapomenutelné hlášky, je populární televizní a rozhlasový komentátor Mike Lange. Pro fanoušky NHL byl měsíc červenec zejména ve znamení podpisů nových smluv. Příznivci Penguins se však dočkali ještě jedné milé zprávy - Mike Lange opět prodloužil s klubem smlouvu a tedy i nadále ho uslyšíme na rádiu, které mimojité vysílá online i oficiální stránka NHL. Jeden z nejznámějších komentátorů historie NHL tak v říjnu zahájí již svou dvaatřicátou sezónu. Mike Lange je něco jako ikonou klubu, podobně jako hráči na ledě. S Penguins zažil vzestupy i pády. Komentoval zápasy, když se v sedmdesátých letech rozhodovalo o stěhování klubu a naopak když Penguins dvakrát převálcovali své soupeře ve finále Stanley Cupu.
Lange je i přítelem několika bývalých hráčů Penguins, se kterými po několik let komentuje zápasy. Jeho parťáky bývají bývalí vítězové Stanley Cupu Phil Bourque a Bob Errey. Před trenérskou štací u Penguins s ním pracoval i někdejší hráč Eddie Olczyk. Lange většinu své dvaatřicetileté kariéry v médiích spolukomentoval s Paulem Steigerwaldem, který však nyní pracuje pro TSN. Oba dva si nakonec zahráli i ve filmu a opět při tom byli Penguins. Snímek Náhlá smrt ( v hlavní roli s Jean-Claude Van Dammem) se téměř celý odehrával v tehdejší Civic Aréně (dnes nazývané Mellon Aréna). Lang a Steggy hráli to, co umí nejlépe - sami sebe, dva televizní komentátory. V roce 2001 byl Lange zástupci Hokejové haly slávy oceněn Foster Hewitt Award za přínos ve sportovním vysílání.
Jak moc si vedení klubu Langa váží se ukázalo minulý rok. Televizní stanice TSN se rozhodla pro Steigerwalda a k rozhořčení všech skalních příznivců Penguins Langa propustila. Penguins se však ihned vytasili s nečekanou nabídkou - nabídli Langovi práci, která mu byla více než vlastní - vrátit se k počátkům své kariéry a opět komentovat pro místní rádio (Lange působil v televizi pouze jedenáct let - pozn. red.).
Populární komentátor se v sezóně 2006-07 vytasil s tím, kvůli čemu je tak oblíben a opět zásoboval fanoušky dnes již legendárními hláškami. Patrně jeho nejznámější věta se váže na začátek devadesátých let, kdy mohl být svědkem a vlastně i účastníkem tažení Penguins za Stanley Cupem. Hláška "Ladies a gentlemen, Elvis has just left the building!" ("Dámy a pánové, Elvis právě odešel!" - pozn. red.) se stala mottem vítězného týmu a Lange mohl při prvních oslavách Stanley Cupu (1991) zahlásit: "Ne, Elvis dnes neodešel, Elvis je tady !" Show totiž následně okořenilo vystoupení jednoho z imitátorů Elvise Presleyho. Návraty Presleyho se Penguins hodily i v následujícím play-off a nepomohly ani cedule soupeřů, na kterých stálo: "Hey Pittsburgh, havent you heard? Elvis is dead!" ("Hej, Pittsburghu, ty to nevíš? Elvis už je po smrti!" - pozn. red.). Elvis byl viditelně stále přítomen, neboť Penguins triumf zopakovali a získali druhý titul v řadě. Již díky této souvislosti se tato hláška stala legendární a nedávno zahájené hlasování snad všem příznivcům jenom dá za pravdu.

Lange však má celou řadu hlášek, kterou navíc "průběžně aktualizuje". Fanoušky Penguins teď zřejmě nejvíce těší, když v rádiu uslyší "Slap me silly, Sidney!", neboť Sidney Crosby právě vstřelil gól. Seznam je nekonečný. Někdy jde o okamžité nápady, jindy o opakovaně vtipné hlášky - "He beat him like a rented mule." ("Zbil ho jak pronajatého mezka" - pozn.red.), "Hes smilling like a butchers dog." ("Usmívá se jako řezníkův pes." - pozn.red.), "Buy Sam a drink and get his dog one too." ("Kup Samovi drink a jeho psu taky." - pozn. red.) - které povětšinou oslavují vstřelenou branku. Lange stojí i za zajetými přezdívkami některých hráčů. Byl to on, kdo poprvé začal přezdívat Recchiho "The Wrecking Ball" (demoliční koule), zřejmě pro jeho výpady do útočného pásma soupeře.

Když se ho jednou zeptali, jaký je jeho nejoblíbenější okamžik, bez zaváhání odpověděl, že gól Maria Lemieux v prvním zápase finále Stanley Cupu 1992 proti Chicago Blackhawks. Lemieux tehdy několik sekund před koncem vstřelil vítěznou branku na 6:5 a poprvé zastavil rozjeté Chicago. Mike Lange má i jednu speciální hlášku, kterou doposud použil pouze dvakrát - "Lord Stanley, give me the brandy." (Lorde Stanley, dejte mi brandy! -pozn. red.). Doufejme, že ji ve své zbývající moderátorské kariéře ještě jednou použije.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama