Rychlá glosa: Pocta W. Wilbeforceovi: film jako pomník?

29. září 2007 v 15:22 | Libor Toman |  Rychlá glosa
Jak vypadá film, který přináši poctu významnému státníkovi či významné politické události? Hollywood nás něčím takovým zásobuje se sobě vlastní pravidelností, zatímco Evropa v tomto směru dosti mlčí. Jsou německé filmy orientováné nacionálně? Podle filmu Der Untergang můžeme tvrdit, že nikoli.
"Pokrok" v tomto směru učinil film Amazing Grace, který ač vznikl z koprodukce USA/VB, přináší trochu toho anglického nacionalismu.

Hlavní postava tohoto filmu abolicionista William Wilberforce je zde vykreslen ve školometském stylu přelomu 19. a 20. století: Dějiny našeho národa nám slouží k tomu, abychom si zapamatovali velké postavy našich dějin. Wilberforce je zde vykreslen jako čistý charakter, kterého nemůže zkazit ani korupcí prošpikovaná tehdejší anglická nejvyšší politika. A tak zatímco některé jeho - v rámci politiky běžné, v rámci lidské praxe ne úplně přijatelné - počiny film opomíjí, jeho hlavní přínos, tj. zrušení otroctví, je zde vyzdvihován.

Zde bych nechtěl tvrdit, že mu nešlo o správnou věc, přesto je nutné W. Wilbeforce vidět takříkajíc ve světle událostí jeho doby a ne jako bezmezně ideálního člověka. Pokud má tento film vychovávat, tak prosím. Pokud se však má podobat historické rekonstrukci či dostát určitého filmového žánru, musí zůstat vyhraněnější. Film Amazing Grace zůstal kdesi na půli cesty, i když ho kromě velice podařené výpravy šlechtí i několik podnětných okamžiků.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama