Výročí "nesmrtelného" Che Guevary

7. října 2007 v 21:30 | Libor Toman |  Názory
Za dva dny, tj. 9. října, tomu bude 40 let (1967), co byl v Bolívijské džungli zastřelen Ernesto CheGuevara de La Serna. Zákony tehdejšího bipolárního světa byly neúprosné - každá akce vyvolala protiakci. Na mezinárodní právo se kašlalo. A protože se CheGuevara pokoušel rozpoutat revoluci, byl za to s nemalým přispěním USA pohotově zastřelen.
Co následuje zahaluje mýtus. CheGuevara nám zanechal odkaz, který má mnoho podob. Pojďme se podívat na několik z nich.

Pro lidi, kteří prožili bývalý režim, je CheGuevara "hnusný komunista". Jeho praktiky na Kubě byly příliš kruté, snažil se o rozpoutání socialistické revoluce. Jeho jméno je zmiňováno vždy bez okolků negativně.
Jak ale potom ale vysvětlíme, že jeho odkaz žije nejenom ve Třetím světě dodnes? Jaktože ho Der Spiegel přirovnává ke Gandhimu? Jaktože Ocean Books vydávají jeho knihu Gerilová válka? A konečně jaktože se v našich knihkupectvích objevila kniha, která přepisuje jeho Motocyklové deníky?
Che Guevaru dnes musíme hodnotit jinak. Ne příliš idealisticky, ne příliš subjektivně. Fakta o jeho politické životě jsou známa, snad jen za připomenutí stojí jeho cesta jižní Amerikou na motocyklu "La Poderosa", během níž poznal krutý život v Latinské Americe. Che byl bezesporu snílek, ale snílek až s bláznivou touhou něco udělat. A ta touha se zaměřila na Třetí svět. Che Guevara sice patřil do socialistického tábora, ale i ke svým souputníkům dokázal být velmi kritický. Neváhal kritizovat závislost Kuby na SSSR a neváhal ani vytýkat Kremlu, že se chová podobně jako Spojené státy. Byl tedy nalevo, ale s podivným nádechem. Jeho cílem byla revoluce, osvobození lidí z bídy. Ať již vypadá tato metoda jako velmi drastická, v boji s vlivem USA v jižní Americe to zdá se jinak nešlo.

Lidé na celém světě jsou patrně nejvíce udiveni jeho touhou něco udělat. Udělat revolucí, udělat praxí. Che opustil teplé místo na Kubě a vydal se do dvou bláznivých dobrodružství. Na tom druhém byl po tragickém neúspěchu s rychlostí zastřelen. Zemřel mlád, 39 let, jak by řekl klasik. A právě navždy mladistvý vzhled, který zachytila fotografie Alberto Kordy (viz obr.), mu zajistil nesmrtelnost. Již o rok později, v roce 1968, se stal během bouří ve Francii symbolem studentstva - symbolem boje za svobodu. Připomínám byl i v roce 1968 v Českoslovenku, které dokonce několikrát navštívil (naposledy krátce před odletem do Bolívie). Ještě legendárnější se stal v Latinské Americe, kde ho lidé začali vnímat jako druhého Krista, který obětoval svůj život za lepší svět. Je na delší diskuzi jak z něj čerpá teologie osvobození. Jedno je jisté, jih amerického kontinentu i dnes doufá, že někdo takový příjde.

Che nebyl ideální - ostatně to nebyl ani Gándhí - ale chtěl něco změnit, i když to bude vždycky vnímáno velice rozdílně. A o tom náš svět vlastně je. Žádné státní zřízení či politická doktrína se zatím neukázaly jako ideální a stejně tomu tak bude i do budoucna. Z oné slavné CheGuevarovy fotky se dnes stal symbol nonkonformismu, možná by mu spíše slušelo místo symbolu, že věci se dají změnit. Pro své blízké byl Che inspirativní člověk, možná by měl být takovým i pro nás.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama