Únor 1948: Zrod hádanky?

26. února 2008 v 12:54 | Libor Toman |  Společnost
V letošním roce si připomínáme šedesáté výroční nechvalně známé události nazvané jako "Únor 1948". Česká televize za tímto účelem prezentuje únor 1948 den po dni, když slovo nedostávají pouze historici a autentické záběry, ale také politické špičky současnosti. To je vlastně důvodem, proč jsem se rozhodl sepsat tento článek. Moderní médium totiž tké v tomto případě naráží na na jistou nevýhodu. Díky pluralitě názorů, což je bezesporu pilířem moderní demokracie, mnohdy nezaznívá jasné stanovisko a v tomto případě divák, který je věci neznalý, si nedovede udělat jasný obrázek. A co si budeme namlouvat, široká veřejnost potřebuje jasná stanoviska, dialektické vyjádření, neboť další nuance či diferenciace problému ji nedokáže přivést ke správnému uvědomění si.

A zde je právě onen problém: Česká televize totiž velice často nechává zaznít komunistické předáky naší politické scény, jejichž názory jsou nejen zcestné, ale mnohdy i pobuřující. V posledních dnech jsme se mohli z jejich úst dozvědět, že milicionáři byli pouze pořádkumilovní hoši, převrat byl v souladu s ústavou a možná, že i ideály komunismu bychom měli praktikovat i dnes. Věru, KSČM je stranou zřejmě na dvacet let dopředu nereformovatelnou a my mladší pouze litujeme toho, že Václav Havel byl tak velký humanista, že ji zkrátka nepostavil mimo zákon. Co zamrzí nejvíce je fakt, že i mladí lidé, kteří zde chtějí udělat lacinou kariéru, o únoru 1948 žvaní samé nesmysly. Možná, že by jim neuškodilo, kdyby se podívali do některých knih nebo kdyby si poslechli některé pamětníky. Dost už ale lamentování nad diletantstvím našich spoluobčanů. V následujících několika větách chci jasně a přehledně napsat, jak to vlastně s oním převratem bylo. Jako student historie k tomu mám rozhodně co říci.
Komunisté ve výhodě: Po druhé světové válce byl vítězem Sovětský svaz a ideály komunismu zaplavily celou Evropu. Ti, kdo s nimi neměly zkušenosti, nevěděli o co se jedná. Rus byl hrdina a komunismus spása a zvláště pokud jste byli ve sféře vlivu SSSR.
Čeští komunisté měli podporu Moskvy, demokratické strany byly v defenzívě. Navíc byla zrušena agrární strana, která ač přes domnělou kolaboraci byla nejsilnější stranou první republiky. Chcete se zbavit konkurenta? Zrušte ho co nejdříve to jde.

Nejednotné demokratické síly: Demokratické síly v prvních poválečných letech přenechaly iniciativu komunistům a pak toho mnohdy horče litovaly. Proti KSČ se navíc dokázaly kloudně spojit až na podzim 1947. Nutno také říci, že komunisté používali způsoby (ne)politického boje, na které tu nebyl nikdo zvyklý. Na komunistickou ideologii jsme byli zkrátka moc uhlazení.

Únor 1948: Únor 1948 se odborně nazývá jako převrat s prvky ústavnosti. Háček je v tom, že zatímco demokratické strany chtěly komunisty porazit demokratickou cestou, komunisté na to šli cestou hledání děr v demokracii.

Již před rokem 1948 došlo k těmto třem provokacím, které se rozhodně nedají nazvat jako demokratické:
1) 10. září 1947 obdrželi nekomunističtí ministři Zenkl, Drtina a Masaryk balíčky s výbušninami. Podle nedokončeného vyšetřování za tím stáli komunisté z Olomouce.
2) Odhalení "špionážní skupiny" na mostecku, které bylo dílem provokatérů StB. Státní Bezpečnost měli komunisté bohužel od začátku v merku.
3) "Protistátní spiknutí" slovenské Demokratické strany aneb jak na Slovensku odstranit velice silného konkurenta komunistů.

Nakonec otázka kontroly StB stála za počátkem oné osudné demise nekom. ministrů v únoru 1948. Osudovou chybou bylo, že se k demisi nepřidala Sociální demokracie. Komunisté vycítili šanci a vládu si začali rekonstrovat po svém, když hlavním pomocníkem se stala ulice.

Proč nebyl převrat demokratický?

1) Vznikly akční výbory, které měly eliminovat odpůrce (!) vládní krize
2) Kom. dělníci dostaly pušky a staly se z nich milice. Pravda, nepostříleli stovky lidí, ale kdo by chtěl jít proti chlapům s bouchačkama?
3) Sekretariát národních socialistů byl obsazen StB a byly zde "nalezeny zbraně". K čemu by jim byly proboha?
4) Na protest studentů (24.2.) bylo odstaněno na 500 učitelů VŠ a 1/4 studenstva.
5) 11. března smrt min. zahr. Masaryka. Prý sebevražda, ale zrovna teď?

No a pak to šlo ráz na ráz....více najdete na Totalita.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama