Seznamky jako důsledek ženské emancipace

26. března 2008 v 21:23 | Libor Toman |  Společnost
Poměry mezi ženami a muži se za více jak sto let změnily k nepoznání. Ženy dostaly kompletní občanská práva, mezi než patří právo volit, jejich sociální prestiž vzrostla a za posledních padesát let se dokončila jejich (téměř) úplná emancipace. Jestliže ještě v 50. letech 20. století byly ženy vychovávány, aby se staraly o domácnost, dnes se od tohoto modelu rodiny upouští a ženy mnohdy vydělávají více peněz než muži.
Stejně tak se změnil sňatkový trh. Třídní rozdělení společnosti již dnes zdaleka nefunguje a sociální mobilita je vyšší než kdykoliv předtím. V závislosti na tom si jakýkoli muž (teoreticky) může vzít jakoukoli ženu, když záleží pouze na jeho dovednostech. A právě onen poslední atribut se stává problémem. Zatímco dříve byl a) sňatek domluven předem či b) muž musel žádat otce potenciální nevěsty, dnes již nic takového neplatí. Muž tedy přišel o svou tradiční jistotu, že mu majetkový cenzus či sociální prestiž zajistí celoživotní družku. Žena má dnes stejná práva svého nápadníka odmítnout jako to může v opačném případě učinit právě on.
Muž (obecně pochopitelně) znejistěl, protože zde vznikla instituce odmítnutí, která mnohdy nemusí mít racionální základ. Chtělo by se říci, že na sňatkovém trhu ubylo racionality, ale tomu tak rozhodně není. Důkazem je vynález 20. století - tzv. seznamky. Ty totiž dost často spojují dvě věci v jednom. Muž ztratil svou jistotu a často se bojí vytouženou družku oslovit - samozřejmě za předpokladu, že alfa samců je oproti většině mužské populace menšina - musí tedy volit z méně náročných způsobů seznámení, tedy seznamku. Jistě není třeba připomínat, že s příchodem internetu zažily seznamky boom, a to nejen z toho důvodů, že odpověď může přicházet často v real-timu. Protože muži nejsou s to ženy oslovit, musí na seznamky chodit také nežné pohlaví. Zkušenosti s alfa samci navíc nabádají, že zde lze najít lepšího partnera či aspoň jistotu, že svého potenciálního přítele napřed důkladně prověřím.
Ale zpět k oné racionalitě. Na seznamkách si lidé vybírají na základě často velmi konkrétních prefencí, o víceméně spontanní lásce zde nemůže být řeč. Seznamování zde probíhá na základě atributů, které musí být posléze naplňěny i v reálném životě. Z tohoto důvodu zde často dochází k pouhým pokusům, které jsou z lidského hlediska dosti nehumánní a jenom potvrzují, že v 21. století budujeme především své ego. Instituce odmítnutí je zde odsunuta do anonymity.
Rozhodně zde nechci tvrdit, že v budoucnu bude seznamkám odzvoněno. Spíše naopak. Člověk se díky moderním sdělovacím prostředkům (mobil, ICQ, Skype, email,...) stává stále více individualističtějším, proto i jeho komunikace směrem k partnerské rovině bude stále více anonymnější. Jsem konzervativní člověk a myslím si, že to stále jde i jinak. Možná si díky tomu pocítíme více opravdovosti.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama