Titul dnes nemá prakticky žádnou hodnotu

27. března 2008 v 8:27 | Libor Toman |  Společnost
Známe to všichni, kdo jsme si tím prošli. Málokdo však o tom mluví a ještě méně o tom širší veřejnost ví. Devalvace akademických titulů je v posledních letech hrozná, pokud se situace nezmění, tak může dojít ke kolapsu vzdělávacího systému.
V letošním školním roce do více jak padesáti vysokých škol (podstatná část je soukromých) nastoupilo něco pod 100 000 studentů, přičemž zhruba každý druhý žadatel se na VŠ dostal. Toto číslo patrně do budoucna ještě vzroste, stejně tak i počet oborů a VŠ (nyní již pouze soukromých). Co je důsledkem této skutečnosti? Zatímco některé lukrativní obory musí nabírat nesmyslné počty studentů, jiné zase trpí snížením kvality uchazečů. V obou případech na tom tratí všichni zúčastnění - studenti, učitelé a potažmo i celá společnost.
Studenti přicházejí do prostředí, které je pro ně anonymní, normativní, kde předávání informací je zcela neosobní, ba mnohdy spíše nepřátelské. Jako ročník se mnohdy sami navzájem neznají a nemohou tedy utvořit jakousi societás studentů. Je to logické, vždyť 600 lidí se přeci jen tak nepozná. Díky tomu vzniká antagonie my studenti proti škole.
Jednání vysokoškolských učitelů je logické. Jak zvládnout masu studentů než tím, že se sníží požadavky, že výuka neprobíhá face-to-face, nýbrž anonymně, přednášky nejdou do hloubky, jsou výběrové a obecné. Aby měl seminář (dle mého názoru pilíř kvalitní výuky) smysl, tak musí být maximálně o 12-15 lidech, což je dnes prakticky nemožné zajistit.
Dopady na společnost jsou zřejmé. VŠ chrlí tolik promovaných lidí, jejichž specializace je navíc mnohdy tak uzká, že jejich uplatnění je mizivé a trh práce je doslova přesycen. Další, dle mého klíčový problém, je, že se nerozlišují teoreticky a prakticky zaměřená povolání. Jistě tušíme, že výkon práva je v mnohém jistě odlišný než práce na úřadě či kontrola bezpečnosti práce. Pro srovnání: v Německu se tyto formy vzdělání odlišují, když každý má jiný titul a podle toho je také poznatelný. U nás je to shodné a problém není pouze v titulu samém. Např. školení pracovníci na úřad mají jakýsi paskvil předmětů praxe a teorie, který je do důsledků mnohdy dobře kritizovatelný. Ve výsledku jdou tito lidé do praxe s tím, že nejsou schopni teoreticky uvažovat a schopnost něco vytvořit či dokonce publikovat je u nich nulová.
A to jsem ještě nezmínil další kámen úrazu: soukromé vysoké školy. Zde už jde jakýkoli respekt stranou. Pokud jste tak neschopní a tak hloupí, že se nedokážete dostat z tolika nabízených oborů veřejných VŠ ani na jeden, potom stačí mít peníze a titul je váš! Zní to jako reklama na nějaký zájezd od Čedoku, ale skutečností je, že tomu tak je. Znám několik lidí, co učí na nejmenované soukromé VŠ a jejich zkušenosti - navíc mohou porovnávat - jsou otřesné. Studenti zde musí za každou cenu projít. Důvod je jasný, protože platí. Studenti se vůbec nemusí snažit, vše jim má do hlavy nalít učitel, protože platí. Kdože to zde studuje? Ztroskotanci nebo slečinky, které před školou parkují s Hummerem. Že škola nabízí skvělé studijní prostředí a podmínky? Bohužel stále platí, že do hlavy nám nikdo nic nenaleje a iniciativa stále zůstává v našich rukou. Popelář v obleku bude stále jenom popelář.
Ale to jsem se již dostal trochu jinam. Chtěl jsem tu jen zkrátka napsat to, o čem se vím, ale málokdo o tom mluví. Osobně si myslím, že to brzy poznáme sami. Tisíce studentů táhnou městy, kdo není student je dnes vyvrhel a kdo studentem za svých mladých let nebyl, ten jím dnes bude. Ve výsledku tu máme dosti velký úpadek řemesel, neboť kdo by chtěl studovat učňák když jeho sociální prestiž je dnes tak nízko jako nikdy předtím. Brzy budou mít tři čtvrtiny produktivní populace titul. Inženýři a magistři se již dnes objevují v zaměstnáních, kde bychom je dříve spíše nečekali.
Osobně nemám k titulům Mgr. a Ing. příliš mnoho respektu. I zde je třeba rozlišovat. Předchozí větou míním respekt k současným titulovaným lidem. Před pěti lety totiž bylo vše jiné a náročnost byla závratně jiná. Dnes není těžké ukončit vysokou školu, dokonce v mnoha případech nemusí být člověk ani chytrý či spíše možná cílevědomý. Nechci si hrát na chytrého, ale vím, že bych byl za současného nastavení schopen vystudovat desítky studijních programů. Takoví lidé se již také najdou - kumulují tituly, neboť zvládnou několik prezenčních forem studia na jednou. Letos v únoru jsem složil magisterské zkoušky, jsem tedy Mgr., ale rozhodně se tím nechci chlubit, mnohdy to raději nezmiňuji. Starší generace totiž výše uvedené skutečnosti nezná a tak by si mohla myslet, kdoví co nejsem. Já jsem však toho názoru, že za současného nastavení by byla titulována většina z nich.
Když jsem nastupoval na VŠ, což je šest let zpátky, tak jsem chtěl studovat proto, že jsem chtěl získat vědění, ale vědění pro vědění. Vždy jsem studoval, protože mě to zajímalo a nikoliv protože jsem musel. Před šesti lety byl tento můj způsob běžný, snad i převládající. Dnes již tomu tak není. Možná, že současní studenti budou něco vědět, ale dle mých měřítek je to rozhodně málo. A to se nepovažuji za nijak exceletního či výjímečně nadaného studenta. Prostě jsem jenom chtěl, abyste věděli, jak to chodí...
Tento článek bych chtěl věnovat jisté osobě, která si myslí, že na VŠ nemá. A pokud si to bude myslet i po přečtení tohoto článku, tak roztrhnu svůj vysokoškolský diplom, podobně jako Martin Luther v roce 1521 spálil papežskou bulu Exsurge Domini.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaký máte názor na soukromé vysoké školy?

Degradují tituly a fungují na bázi peněz 66% (33)
Poskytují kvalitní vzdělání 22% (11)
Nemám názor 12% (6)

Komentáře

1 Pavel Pavel | 27. března 2008 v 8:39 | Reagovat

Titul Vám k "ničemu" nepomůže. Maximálně při nástupu do práce, kdy ve většině firem dostanete například při nástupu o 5 tisíc více hrubého, než kdybyste titul neměli.

Jiná je, pokud budete pracovat a zabývat se výzkumem a vědou. Tam je naopak titul velmi ceněný.

2 Pepa Pepa | 27. března 2008 v 9:58 | Reagovat

Mno až budu mít titul a to bude sakra eště boj :(, tak se dá s článkem víceméně souhlasit :-D ...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama