Kenora Thistles: Když Stanley Cup vyhraje vesnice

15. dubna 2008 v 11:30 |  Sport
(Původně vydáno na NHLpro.)
Dnes je ve vrcholovém sportu nemyslitelné, aby vyhrál klub s menším ekonomickým zázemím. Kluby NHL, které letos bojují o Stanley Cup, vydělávají milióny a nemalé bývají také výdělky v nižších zámořských soutěžích. Ne vždy tomu tak bylo. Ještě před tím, než hokej začal skutečně vydělávat, tu byla šance doslova pro všechny. Postavte silný tým a máte naději na zisk Stanley Cupu. A to je přesně případ týmu Kenora Thistles*.
Vítězství Thistles nepamatují ani ti nejstarší pamětníci. V lednu tohoto roku tomu již bylo 101 let a NHL tehdy ještě neexistovala.
Kenora, do roku 1905 rovněž známá jako Rat Portage, se stala nejmenším městem, které kdy vyhrálo profesionální trofej. V době vítězství zde žilo 6000 obyvatel, kteří se převážně věnovali těžbě uhlí, dřevorubectvím a rybařením. Místní tu mnohdy pracovali do úmoru a jejich jedinou zábavou bylo rekreační provozování rozličných sportů.
Na začátku se zde parta místních kluků rozhodla sestavit tým, který se měl na chvíli stát nejlepším týmem Kanady. Hlavní cena? Tehdy putovní Stanley Cup, o který se nesoutěžilo jako dnes, nýbrž ho vždy získal úspěšný vyzyvatel. V letech 1903 a 1905 Thistles neúspěšně vyzvali Ottawu Silver Seven.
V roce 1907 již byli úspěšní. Místní kluci, Eddie Giroux, Bad Joe Hall a Art Ross, odcestovali do Montrealu, kde ve dvou zápasech porazili místní Wanderers. Výsledky obou klání byly dost podobné těm současným: 4:2 a 8:6.
Obyvatelům Kenory ani jeden zápas neušel. Lékárník Joseph Johnson zprostředkoval skrze telegraf jeden z prvních hokejových přenosů. Jakmile Thistles druhý zápas vyhráli, tak do středu městečka přišel snad každý, kdo měl nohy. Větší slávu již Kenora nikdy nezažila.
Vítězství však mělo pouze krátké trvání. Od dva měsíce později si Wanderers vyžádali odvetu, kterou dovedli do úspěšného konce. Místní chlapci navíc podlehli volání peněz a dali se najmout kluby velkých měst.
Na Stanley Cup se však v Kenoře nikdy nezapomnělo. Dne 20. ledna 2007, tedy při stém výročí, došlo k uspořádání přátelského zápasu, který měl připomenout tehdejší slávu. Nejstarším účastníkem tohoto klání se stali devadesátiletý Louis McKay, bývalý hráč Thistles. Proti místnímu celku nastoupili legendy NHL, které si oblékli dres Montreal Wanderers. Dale Hawerchuk, Bryan Trottier, Billy Smith, Glen Anderson a Bob Bourne tehdy znovu ukázali, že Stanley Cup navždy patří profesionálům a zvítězili v poměru 11:10.
* Thistle znamená anglicky bodlák, takže šlo o "Bodláky" z Kenory.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Sledujete NHL?

Ano. 39.2% (40)
Ne. 46.1% (47)
Pouze play-off. 14.7% (15)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama