Proč stále nemám mobilní telefon?

2. dubna 2008 v 13:51 | Libor Toman |  Názory
Zatímco první fungující mobil podle Novinek.cz dnes slaví výročí 35 let, já svůj stále nemám a zdá se, že do budoucna ani mít nebudu. Jelikož se mě na tuto věc lidé často ptají, rozhodl jsem se sepsat tento článek, abych případně mohl bez dalších diskuzí odkazovat na něj.
Předně nemám potřebu telefonovat a posílat SMSky, což je u mobilu dosti zásadní věc. Jsem přesvědčen, že spousta záležitostí se dá vyřešit i bez mobilu, navíc často vídávám lidi, jak zcela naprosto zbytečně někomu telefonují. Další věcí je, že se přes mobil řeší rodinné, partnerské aj. vztahy a jelikož tento způsob, pro mě mnohdy zásadní lidské komunikace, odmítám, nemám potřebu si mobil kupovat. Slýchávám argumenty, že se vše dá řešit i jinak, avšak jsem přesvědčen, že přítomnost mobilního telefonu svádí právě k tomu, aby se to tak řešilo. Že je to také mnohdy způsob moderního namlouvání je fakt, který se mi rozhodně nelíbí, ale pochopitelně s ním nic nenadělám.
Další věcí je ekonomické hledisko. Již samotná koupě mobilu vyžaduje několik tisíc a následné měsíční periody rovněž něco stojí. Osobně nechci utrácet za věci, ke kterým nemám vztah, když je pochopitelné, že můžu investovat i jinak. Pokud bych si mobil pořídil, tak zcela určitě začnu utrácet za pro mě nesmyslné hovory a SMSky. A jelikož jsem stále ex-student, tak peněz rozhodně nemám na rozdávání.
Pořídím si tedy do budoucna mobil? Jak se mnozí chybně domnívají, mobilní telefony jako takové nezavrhuji. Můj otec je podnikatel a bez tohoto přístroje by se dnes neobešel. Já však podnikatel nejsem, moje jednání se neorientuje na hodiny-minuty, a proto urgence vlastnictví mobilního telefonu je pro mě nulová. Ostatně většina důležitých hovorů se mezi lidmi vede na obchodní bázi. Do budoucna však koupi mobilního telefonu nevylučuji, neboť to po mně může vyžadovat můj budoucí zaměstnavatel. Současná nabídka služeb mobilní sítě se mi však zatím jinak nezamlouvá. Jak jsem již řekl, volat a posílat SMSky nepotřebuji, MP3 a foťák rozhodně nevyužiji. Prozatím mě zaujala novinka Blackberry, na které lze psát maily. Bohužel internet vzduchem je stále ve vývoji a tedy pro mě není zajímavý. Pokud by se mi přes mobil dobře psaly články, tak bych si ho pravděpodobně koupil (píši pro NHLpro). V opačném případě nemám z vlastní vůle zájem.
Howgh! Domluvil jsem! A už nikdy více...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Phoenicks Phoenicks | Web | 15. dubna 2008 v 21:43 | Reagovat

Inu, to je zajímavé a lehce raritní zjištění. Ale je fakt, že s většinou bodů se dá souhlasit. Já sice mobil mám, ale dávám za pravdu v mnoha věcech - nikdy jsem neměl potřebu mobilem fotit nebo natáčet, taky nejsem příliš technický typ, takže jiné "supermoderní vychytávky" nevyužiju. Ale občas někomu zavolat nebo napsat musím - i když v tomto mám zase ICQ, tomuto prográmku jsem vděčen za to, že neplatím žádný šílený měsíční účet.

Každopádně zajímavý pohled na věc.

P.S. Taky to vědecké zjištění ohledně jedináčků má cosi do sebe :-)

2 BlackBeautiful BlackBeautiful | Web | 24. července 2008 v 11:29 | Reagovat

Aaa konečně první člověk, který nepotřebuje telefon... máš můj obdiv, doopravdy. Jinak k tomu řešení problemu ve vztazich atd.. je pravda, že lidé rádi řeší problemy skrze telefon, icq, internet a do očí si pak nic neřeknou... ale to je tou dnešní dobou...Taky bych se radši vrátila do dob, kdy nebyly počítače a mobilní telefony, ale bohužel...

Jinak je pravda, že někteří lidé telefon potřebují kvůli práci, takže si jej musí pořídit...

Jop a existují i telefony bez fotaku a bez nahravani videi... Jeden takový vlastním xD dle mého je lepší fotit fotoaparátem než jakýmsi mobilem.. no nic.. už jsem se vykecala :)

3 Libor Libor | Web | 19. prosince 2008 v 22:03 | Reagovat

Nemám rád mobil, protože zneosobňuje mezilidské vztahy. Nikdo k nikomu nemá žádný závazek, stejně tak když si lidi volají po mobilu. Žádný závazek k nikomu, schůzku můžeš zrušit, píšeš odporný zamilovaný smsky...Už zase moralizuju já vim, ale často přemýšlím, zda tohle zesložitování komunikace, které je jenom důsledkem zesložitování systému, bylo a je nevyhnutelné.

Teorie zesložitování systému není moje myšlenka. Formuloval ji Nicklas Luhmann, jeden z největších sociologů 20. století.

A osobně si ji potvrzuju. Třeba vzhledem ke středověku opouštíme gesta a obohacujeme slovník. Naše komunikace se stává vysoce technicistní, racionalizovaná a abstraktní.Asi jsem jenom člověk "co zamrzl v dějinách" to se konzervativcům stává. Vývoj se prostě přes ně přežene. Všechno totiž začalo již se vznikem písma a rozvojem tištěné literatury. Já jsem však ale přesvědčen, že až ted sice na jedné straně komunikace nutně přispívá ke stabilizaci komplexního systému, ale také je z humánního hlediska destruktivní.

Říkám si jestli to tak musí být. Asi musí, protože jinak by systém nemohl fungovat. Proto taková synchronizace časových pásem a komunikace v real-timu.

4 Bilko Bilko | 1. srpna 2016 v 11:12 | Reagovat

Vývoj moderních mobilních aplikací:

https://www.altamira.sk/sluzby/mobilne-aplikacie/

5 Tanya Tanya | 15. května 2017 v 8:49 | Reagovat

Skvělej videotelefon moderní doby- hodí se do stylových interiérů a chytrých domácností-

https://partizanstore.cz/collections/vchodove-a-domovni-videotelefony/products/m-75sd-touch-plastic-white

6 sagi sagi | 12. ledna 2018 v 7:57 | Reagovat

chcete dotykový mobilní telefon Samsung za tu nejlepší cenu?

http://bazar.rservis.com/cs/212-samsung

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama