Říše slnka

23. dubna 2008 v 19:06 |  Humanitní vědy
Jak je člověk starší, tak si čím dál tím více uvědomuje příchod jara, konec zimy. A právě k tomuto ročnímu období nejvíce přísluší první slunečné paprsky, které dělají tu správnou jarní atmosféru. Je dokázáno, že slunce má na člověka příznivý vliv, dokonce se prostřednictvím svitu léčí deprese.
Nechtěl jsem však nostalgicky zmínit své jarní pocity, jako jsem chtěl spíše upozornit na vliv slunce, slunečního svitu ve vnímání člověka.
Asi bych měl začít úplnou prehistorií. A když myslím úplnou, tak úplnou. První lidská diferenciace se orientovala podle světla a tmy a tedy vznikla díky přítomnosti slunce (viz Cassierer: Filosofie symbolických forem). Člověk byl tehdy velmi závislý na přírodě a potažmo i na přírodních podmínkách. A jestliže si jednotlivé přírodní skutečnosti zbožštoval, potom slunce či sluneční kotouč bylo božstvem největším. V Mezopotámii byl ztělesněním Slunce Šamaš, v Egyptě Re. Ve starověkém Egyptě však byla tato přednost zřejmě málo, neboť Achnaton ve svém experimentu boha Re zrušil a nahradil ho Atonem, který přímo symbolizoval sluneční kotouč (i doslovně). Achnaton tehdy ustanovil první monoteistické náboženství a byť vydrželo pouze krátce, je zbytečná diskuze o tom, zda šlo o předchůdce křesťanství.
Slunce však v křesťanství roli hraje, i když poměrně na více abstraktnější rovině než doposud. Svatý Augustýn, na jehož dílech byla vystavěna katolická nauka, mluví o iluminatio (osvícení), díky níž člověk rozpoznává večné (božské) pravdy. Augustýn dokonce ve svých dílech používá příměry ze světelné metafyziky. Slunce poté hraje také roli u heretických katarů a středověkých mystiků. V době reformace se o slunci či spíše o svitu nejvíce zmiňuje český bratr Jan Ámos Komenský, jehož dílo Cesta světla se světelnými příměry jenom hemží.
Komenský však světlo světlo spojuje s další lidskou činností a tou je vzdělání ve smyslu Bildung. Ne náhodou jeho myšlenky oznamují novou éru rozumu, která nese příznačný název osvícenství. A opět velmi známé pojmy: osvícenství bojuje proti tmářství. Díky vzdělání se člověk povznese na vyšší úroveň a bude lépe chápat nejvyšší kategorie jako je např. dobro.
Tento malý ekurz zakončím návratem k názvu tohoto článku. Jeden asijský stát má dokonce slunce na vlajce. Tušíte správně, jde o Japonsko, kterému se přezdívá země vycházejícího slunce. Dokonce i japonská pečeť má tvar slunce.
Ten malý žlutý kotouč kdesi na obloze je zkrátka stále mezi námi. Proto je lidstvo říší slunce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama