Jaká je nejmenší sociální jednotka?

8. května 2008 v 14:44 |  Humanitní vědy
Otázky tohoto typu budou vždy otázkami teoretickými. Ať již bude naše odpověď dva nebo tři lidé, vždy jde o teoretickou konstrukci, která nemá reálný základ. Pro pochopení makro i mikrosociálních jevů je však jistě relevantní. Problém je v tom, že minimální sociální jednotka není v našem světě možná. Vždy se jako jedinci rodíme do stávající společnosti a přejímáme její sociální vědění. Pokud tedy tuto otázku položíme, tak je nám jasné, že jakýsi prapůvodní stav je myšlenkový konstrukt.
Proč se však na tento problém ptáme? Mikrosociální skutečnost (byť umělá) nám může pomoci vysvětlit makrosociální jevy. Jak vzniklo naše sociální vědění? Jak vznikly sociální normy? A jak může být toto vědění kontrolováno či přetvářeno?
Pokud se ptáme na tuto otázku, tak musíme logicky vycházet z čísla jedna. Avšak jeden člověk společnost zcela určitě netvoří. Člověk je ve společnosti pouze za předpokladu interakce s druhým člověkem, se kterým vzájemně hraje roli. Pokud by byl pouze sám se sebou, tak by nemusel vytvářet obecná pravidla, pouze by vytvářel pravidla sám pro sebe. Jedinec tedy není sociální jednotkou.
Logicky z toho vyplývá, že nejmenší sociální jednotkou budou dva nebo tři jedinci. Zde je již celá záležitost složitější a mnohem komplexnější. Dva jedinci navzájem hrají sociální role a díky tomu mohou vytvářet (dočasně) obecné normy, což je bezesporu základem společnosti. Otázkou je, jak je vytvářejí? Můžeme předpokládat, že je vytvoří a) spontánně, b) konsensuálně nebo c) nátlakem. První dva případy říkají, že minimální sociální jednotka jsou dva. Nicméně ve třetím případě to tak již být nemusí. Pokud se dva jedinci dohodnou, tak je vše v pořádku. Pokud ne, tak může nastoupit nátlak ze strany jednoho jedince na druhého. Zde se může stát, že za předpokladu, že druhý jedinec nebude ochoten pod nátlakem svolit, daná norma nevznikne, protože nebude platná pro oba. Pokud bychom však měli trojici jedinců, tak nátlak bude mnohem jednodušší, protože dva jedinci se mohou spojit proti jednomu. Tato situace je známá i v politologii, kdy si tři uzurpátoři rozdělí moc a pojistí se proti případné dominanci jednoho. Pokud by se totiž jeden z nich vzbouřil, tak zbylí dva mají převahu.
Aby se tedy mohly sociální normy vytvářet za všech okolností, musí mít sociální jednotka minimálně tři členy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama