OH 2008 aneb Coubertin se obrací v hrobě

31. května 2008 v 9:55 | Libor Toman |  Názory
Co si budeme namlouvat, Olympijské hry jsou mamutím podnikem, jehož cílem je především generovat zisk. Místo konání většinou potřebuje silné ekonomické zázemí. To je ještě do jisté míry pochopitelné. Avšak využití k politickým účelům podle mého názoru zcela odporuje smyslu mírového klání, tedy sportu pro sport. A Pierre de Coubertin se jistě obrací v hrobě.
Místem konání se letos stane Čína a my se hned můžeme ptát, proč právě ona. Jistě národ miliardy šikmookých lidí dokáže Olympijské hry zafinancovat, ale to dokáže více subjektů mezinárodního práva. Pokud si však vybavíme Čínu, tak nám vyvstane na mysli také komunistický režim. Olympijské hry se tedy stávají bojistěm proti komunismu, tedy politickým účelem.
Zde se lze právem ptát, proč chceme čínský režim vyhodit ze sedla. Je to snad proto, že porušuje ekologická pravidla? To sotva. Do Číny začíná proudit kapitál a komunismus je stále překážkou, která utahuje ventil toku peněz. Demokratický (liberální), demokratičtější režim by byl povolnější, ostatně precedens v podobě Opiových válek to zcela ukazuje. Čína se má tedy po téměř sto letech znovu otevřít Západu, i když nikoli distribucí rozkladného opia. V 21. století se bojuje médii a Olympijskými hrami.
Výše naznačený proces již začal. Čína již bezmála šedesát let okupuje hospodářsky zaostalou končinu světa, která se nazývá Tibet. Za poslední roky se stalo moderním proti okupaci Tibetu protestovat. Tón udávají (americké) celebrity, všude se vyvěšují vlajky a vydávají se letáky. Nikdo vlastně neví proč. Jak vlastně vypadá Tibet, ptají se Evropané? Proč se vlastně zajímáme o tak zaostalý, v rámci planety Země bezvýznamný, region?
Tibet je v západní kultuře vysněnou zemí. Odsud pochází iracionální náboženství, které je v naší racionalizované společnosti považováno za "návrat k počátkům". Mysticky vyhlížející země, posazená vysoko v horách, je naším kulturním dědictvím, které vzdoruje zhoubně vyhlížející moderně. Hollywoodské filmy udělaly z polozapomenuté země kulturní centrum světa. Zidealizovaly nám představu Tibetu natolik, že tuto zemi nejsme schopni reálně hodnotit. A tak protestujeme, protože jiní protestují a protože se vlastně jedná o lidská práva.
Duchovnem prodchnutý Tibet je přeci devastován barbarskými Čínany, kterým však olympijský výbor udělil pořádáním her pro rok 2008. Po chvilce zamyšlení vlastně zjistíme, že před sebou máme obrovský paradox. Pořádání OH měl totiž získat utlačovaný Tibet. Jenže ten nemá potenciální ekonomické možnosti. A tak je to obráceně. Tibet slouží jako kritika Číny, kde pořádáme mírumilovné Olympijské hry. Ano, protestujme! Kapitál si to žádá!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama