Vztah nebo sex?

17. května 2008 v 11:45 |  Názory
Ač vám tato otázka může připadat dosti banální, přesto jde o jedno z nejzásadnějších slovních spojení naší doby. Pomineme-li jak hluboko jsme již klesli, jde o otázku, která si žádá historický kontext. Není pochyb, že dnešní doba zavrhuje staré tradice a závazné normy se stávají neplatnými. Rozhodnutí této otázky se tedy stává věcí názoru, což ústí v krajně nebezpečnou relativizaci.
Tato otázka by se také dala vzít jako rozhodnutí mezi lidskou a zvířecí stránkou člověka. Ač mi v tomto článku nešlo právě o tuto věc, přesto se zde nabízí. Jako lidé žijeme v partnerském vztahu, jako zvířata děláme pouze to, co je nám libé.
Ale v jakém vztahu a proč zrovna vztah? Není pochyb, že současné monogamní spojení je produktem vytvořených norem a dějin. Staré nomádské společnosti praktikovaly mnohoženství, protože cílem bylo zplodit co nejvíce potomků (jejichž úmrtnost byla vysoká) a přežít. Se zdokonalováním naší civilizace takto existenciální potřeby odpadly. Z polygamie se stala monogamie, navíc z čistě praktických důvodů. Pokud měl jeden muž více žen, tak se na ty ostatní nedostávalo. Právě tehdy jsme si uzákonili, že jeden muž má mít jednu ženu a posvětili jsme to svátostí manželskou.
Jistě, šlo o ustanovenou normu, ale zároveň se tím kultivovala základní antropologická konstanta, totiž společenskost člověka. Člověk je "od přírody" společenský, žije ve společnosti a jeho vyjádření společenskosti nejvíce nachází v intimních vztazích. Toto pravidlo mimochodem platí v 21. století dvojnásob. Odpověď na otázku v nadpisu se tedy nabízí ihned. Vztah má vždy přednost před sexem, protože člověku jde primárně o společenskost, přítomnost druhého. I polygamních společnostech měl muž sice hodně žen, ale častokrát favorizoval pouze jednu. Monogamie tedy není podmíněna pouze normativně, ale také antropologicky. Tolik propíraná Bible vyobrazením Adama a Evy vlastně tuto prazákladní myšlenku nádherně vykresluje.
Proč tedy ne pouze sex? Potřeby člověka jsou vždy vyšší než potřeby zvířete. Účelovost a pudovost nás ničí a nenaplňuje. Pokud chceme od někoho pouze sex, chceme ho tedy využít k vlastním potřebám a je nám tedy jedno jeho další osud. To v nás vyvolává prázdnotu, protože toužíme po vztahu, který začíná ve dvou a končí v rámci celé společnosti. Sex tedy přináší uspokojení pouze dočasné, nikam nesměřující, bez cíle a bez účele. Jenže my jsme vybudovali tento svět a naším cílem je směřovat stále kupředu. Jinak náš život nemá smysl.
Závěrem mě napadá ještě jedna varianta, se kterou jsem se (bohužel) setkal. Přes sex zkusit vybudovat vztah. Tato varianta pouze potvrzuje to, co jsem napsal výše. Pořadí se nemění. Sex vztah nevytváří, je tomu právě naopak. Člověk je zkrátka spíše člověkem než zvířetem. A bude jím i nadále.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jdete v létě někam na brigádu?

Ano. 43.5% (50)
Podle toho jakou práci seženu. 24.3% (28)
Ne. 32.2% (37)

Komentáře

1 Anett"ka" Anett"ka" | Web | 26. května 2008 v 19:43 | Reagovat

Tvůj článek mě hodně zaujal. Asi proto, že nad touhle otázkou jsem přemýšlela několikrát. Nezávazný sex? Nic v něm není, lidi se chovají jak jsi řekl, jako zvířata. Taky si myslím, že jsme víc lidi. Kteří potřebují oporu, pocit bezpečí atd. A to jim sex nedává. Kdo se za to schovává, že mu to stačí, tak si myslim, že pěkně kecá. A vybudovat vztah přes sex? Moje vlastní zkušenost řiká: ne, nejde to. Zboří se to hned na začátku... někdy bohužel, někdy bohudík...

2 Unknown Unknown | 2. října 2008 v 10:45 | Reagovat

Ses gay?

3 lbhero lbhero | 2. října 2008 v 10:48 | Reagovat

Sem gay a nestydím se za to,vždyť to není nic špatného,v moderním světě se to stává apriori čím dál více in.

4 slinta slinta | 2. října 2008 v 17:13 | Reagovat

ty seš fakt guy? nechceš si zašukat?

5 Libor Toman Libor Toman | E-mail | 2. října 2008 v 20:51 | Reagovat

To by stačilo pánové, jste trapný.

6 gomez gomez | 6. října 2008 v 22:17 | Reagovat

jakej typ ženskejch se ti líbí?blondýnky brunetky černovlásky zrzky?? hmm?

7 Libor Toman Libor Toman | 7. října 2008 v 21:44 | Reagovat

To Gomez: Myslíš, že odpovím člověku s IP adresou z Havlíčkova Brodu?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama