Byl Žižka vrah?

29. června 2008 v 10:40 | Libor Toman |  Humanitní vědy
Nedávno jsem byl upozorněn na to, že se po České republice vyskytují billboardy s otázkou, zda by Jan Žižka vrah. Předně bych chtěl říci, že tento názor více než cokoli jiného poukazuje na fakt, že i ve věku anamnézy lidstva se stále vracíme k historickým tématům, která vytahujeme na světlo a která jsou pro nás stále živá.
Při zamyslení se nad tím, co tento nápis či spíše vybídka má znamenat mě nejprve napadl širší záběr celého problému. Totalitní režim rád používal husitství ke svým účelům, zkrátka v něm hledal předobraz moderního komunismu. Bylo tedy husitství (Jan Žižka) opět použito v politických diskuzích? Pokud ano, tak jsem to nezaznamenal. I tak se zdá, že tato otázka spíše poukazuje na přítomnost, možná se nepřímo opírá do Komunistické strany Čech a Moravy. Možná tomu nakonec tak není, přesto je zde zcela určitě pobídka řešit současnost, neboť minulost již zkrátka nezměníme.
Hned další věc, která mě napadla, je samotná nesmyslnost celé otázky. Onen billboard se totiž obrací spíše k nevzdělaným lidem, to zaprvé, neboť odborník nad ním pouze mávne rukou a hledá, co je "za oponou". Ptát se, zda byl Žižka vrah, je nesmysl, protože vrah je člověk, který někoho úkladně zavraždí a Žižka byl válečník z povolání, tedy voják, který nevraždil, nýbrž zabíjel. Otázka je tedy směrována na sociální pozadí celé etapy. Měl Žižka legitimní právo pustošit země Koruny české, zněla by lépe položená otázka, které by však laické čtenářstvo příliš nerozumělo. Měl Žižka právo udělat z husitství téměř čistě válečný podnik? A má právo být, coby úspěšný bojovník, vyzdvihován jako velká postava národních dějin? Možná, že právě na tyto otázky se vytištěný billboard ptá, i když to nedává explicitně najevo. A další otázka: Proč máme téměř dostatečně popsanou etapu našich dějin řešit? Máme se snad nechat vyburcovat k jiným, hlubším myšlenkám? Nebo jde pouze o provokaci?
Naše minulost je i v 21. století stále živá a Žižka na billboardu, ony téměř neslučitelné veličiny to dokazují. Dokazují také, že možná stále nemáme vyřešenu naši (nedávnou) minulost. Spíše než Žižka je však pro nás mnohem aktuální vypořádání se s komunismem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jdete v létě někam na brigádu?

Ano. 43.5% (50)
Podle toho jakou práci seženu. 24.3% (28)
Ne. 32.2% (37)

Komentáře

1 Marie Marie | E-mail | 18. dubna 2011 v 12:49 | Reagovat

je to debil

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama