Hokej jako komics? Proč ne!

9. června 2008 v 11:41 | Libor Toman |  Sport
Původně publikováno na NHLpro.cz
Nezávislý ilustrátor Robert Ullman nedávno vydal první číslo svého komiksového čísla "Old-Timey Hockey Tales". Hokej se již představil v mnoha podobách, ale v obrázkovém vydání tedy ještě ne.
Hockey Tales představují zajímavý nápad. Ullman vypráví příběhy hokejových legend a prezentuje je jako klasické komiksové čtení. V prvním čísle se tímto způsobem dočítáme o tragické smrti Billa Barilka a Terryho Sawchuka či o nepokojích za Maurice Richarda. Jednotlivé biografie jsou sice krátké, ale mnohdy výstižné. Styl kresby se zdá býti na velmi dobré úrovni a celkově jde o velmi dobrý projekt.
Ullman je totiž již zkušený ilustrátor, což prokazují další jeho výtvory, tentokráte z jiných žánrů. Doposud se nejvíce proslavil stylizovanými kresbami dívek v bikinách.
Hockey Tales byly vydány jako útlá komiksová knížečka (první vydání má pouze 8 stránek, jinak celkem 12, pokud počítáme také ilustrace na úvodních stranách) a jde tedy prozatím o jakýsi pokus. Ullman tedy čeká, jaká bude odezva čtenářů, ale již jedno je v tuto chvíli jasné - jde o unikátní projekt, který by se mohl stát bestsellerem.
Zatímco na českém trhu je knih o hokeji poměrně pomálu, na americkém kontinentu je jich přehršel. Tím spíše, že Hockey Tales nabízejí něco nového. Zatím je však k zakoupení pouze úvodní číslo, které i s dopravou stojí pouze něco přes 2 dolary. K zakoupení je na této stránce.
Komiks, sport a politika v bývalém Československu
Komics rozhodně není záležitostí 20. století, neboť z obrázkového písma se vlastně vyvinula většina dnešních písem. Tato obdoba novodobé lidové kultury k nám přišla z Ameriky a mezi její průkopníky u nás patří Ondřej Sekora a Josef Lada. První komiks, který u nás, byť částečně, prezentoval sportovního ducha se stala série Rychlé šípy od Jaroslava Foglara.
Souborné vydání prvních příběhů Rychlých šípů vyšlo v roce 1940 neuvěřitelným nákladem 140 000 výtisků!
Po roce 1948 byl komiks z politických důvodů považován za úpadkový a objevuje se spíše sporadicky. Seriál na pokračování Zuzanka a její svět byl komiksem z brigády v zemědělství a dokonce informoval o domnělém přepadení banderovci. Limonádový Joe a Kdo chce zabít Jessi jsou spíše parodie.
Poslední ryze český komics pro vyspělejší publikum (nepočítáme-li tedy Čtyřlístek) byla Vzpoura mozků, která je však ryze sci-fi žánrem. O tomto seriálu se tvrdí, že mohl naznačovat jistou kritiku totalitního režimu. Za současníky se dají považovat Karel Saudek a Štěpán Mareš, autor Zeleného Raula.
Český komiks tak až na výjimky neobsahuje sportovní žánr a také v naší zemi je "obrázkový hokej" zajímavou novinkou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Sledujete NHL?

Ano. 39.2% (40)
Ne. 46.1% (47)
Pouze play-off. 14.7% (15)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama