Češi mají Bathory, Poláci zase Katyň

19. července 2008 v 20:56 | Libor Toman |  Názory
Letošní či chcete i loňský rok je (byl) ve znamení středoevropských velkofilmů. Zatímco u nás se se zpožděním dostává do kin Bathory, Poláci se vytasili se žolíkem v podobě Katyňě.
Ač co do žánru nelze oba filmy srovnávat, přesto zde několik podobností najdeme. Především bych zde rád zdůraznil, že se domnívám, že Poláci dovedou lépe udělat velkofilm než my (Quo Vadis, Křižáci etc.). Katyň alespoň takto hodnotím.
Pokud si chcete z této dvojice velkofilmů zvolit pouze jeden, který by to měl být? Při výběru tématu se rozhodně přikláním na stranu polské Katyňě, neboť je zde skvělým způsobem odráží problematizovaná polská identita. Bathory v tomto směru pokulhává, sadistické choutky čachtické paní možná udivují svoji brutalitou, avšak v rámci někdejší uherské aristokracie nešlo zase o nic senzačního. Nakonec členka rodu Bathory byla udána kvůli snaze uzurpovat její majetek a nikoli z morálních důvodů.
Zde také logicky funguje historický filtr. Zatímco legenda o čachtické paní je nám velmi vzdálená a hledáme v ní tedy spíše morální hlediska, Katyň pro nás oživuje doslova nedávnou minulost (2. světová válka a následné události). Pokud k tomuto hodnocení přidáme rozdílnou kvalitu ve výpravě - ta polská jednoznačně vede, česká se kompromitovala nízkorozpočtovou hlavní bitvou - vyhrává porovnání na celé čáře Katyň. Nutno také dodat, že se tu jedná o díla zkušených režisérů-veteránů Juraje Jakubiska a Andrzeje Wajdy.
Katyň jako film o nás Polácích
Ve filmu Katyň možná ani tak nejde jako o samotné herecké výkony jako o prezentovaný námět. Wajda se dotýká nejbytostnější polské národní mentality. A jeho zfilmovanou úvahu lze vnímat hned z několika rovin. Ta první se dotýká samotného vzniku, rozpadu a zase vzniku samostatného polského státu. Žádný jiný "národ" nebyl tak dlouho rozdělený. Polská koruna zanikla koncem 18. století a trvalo více než 100 let než byli Poláci opět jednotní. Než se v roce 1918 domohli vzniku samostatného státu, tak je to stálo mnoho úsilí a mnoho krve.
A po první světové válce stále nebylo sousedů, kteří by mladou republiku uznali. Sovětské Rusko hrozilo expanzí, Němci jim nemohli odpustit zábor některých převážně německy mluvících území a s Československem se hádalo o Těšínsko. My Poláci trpíme za celou Evropu, znělo mesiášské poselství od miláčka dohodových mocností.
Avšak spojenci se k Polsku v kritické chvíli obrátili zády, a tak museli Poláci v roce 1939 strpět další těžkou hodinu své historie. Útok ze dvou stran - od západu Němci, od východu Sověti - byl drtivý.
Film Katyň začíná právě v tomto momentě. Polsko neexistuje a nepřátelé ničí a drancují zemi. V Katyňi je Sověty postříleno na tisíce polských důstojníků, převážně inteligence.
Následně se Němci a Sověti rozbratří a výsledkem je útok Hitlerovského Německa na SSSR (1941). Konec války provází další levárna ze strany Sovětů. Polské povstání odmítne Stalin jako nekomunistické podpořit a nechá ho zcela vykrvácet. Zrádní Sověti hned dvakrát. Jenže vítěz je jenom jeden a ten určuje historii. A právě z Katyňě udělají Sověti dílo Němců. Ke lži všech Poláků, kteří radši za jednotné Polsko mlčí. Vrahové se stávají garanty jednotného Polska. Hořká lež musí být přijata.
My v Čechách tuto "sovětskou lež" známe. Chlad a pokřivená historie přichází z Moskvy. Faleš, zvířecí až brutální ruské zlo a bezmocnost. Pokud shlédnete Katyň, tak pochopíte, proč se Poláci jako první omluvili za vpád vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Oni totiž moc dobře vědí, jaké to je, když vám do zad vpadne brutální sovětský medvěd, pro nějž nemá lidský život valnou hodnotu. Poláci se se svoji pokřivenou minulostí musí vyrovnat stejně jako my s tou naší. Katyň se o to snaží. Ale Wajda právem nadhazuje závažnou otázku: Co je důležitější? Jednotné Polsko nebo lidská morálka?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Sledujete NHL?

Ano. 39.2% (40)
Ne. 46.1% (47)
Pouze play-off. 14.7% (15)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama