Kolik stojí nahota?

5. srpna 2008 v 21:37 | Libor Toman |  Společnost
Ať již mě znáte či nikoli, moji odpověď na otázku v nadpisu jistě znáte. Jsem v této otázce konzervativní, vlastně ultra-konzervativní. Proč však o tom píšu na blogu a proč tímto stylem?
Dnes jsem podruhé v životě potkal svou známou, která je zatažena do erotického průmyslu. Lépe vyjádřeno potkal jsem další ženu/ dívku, která se tímto stylem živí/přiživuje. Ač tu dotyčnou tolik neznám, přesto si o ní můžu udělat dobrý úsudek, aniž bych ji apriori odsoudil. Moje základní otázka tedy zní: Proč to dělá? Tak nějak se totiž ptá člověk, který by se k něčemu takovému nikdy nesnížil.
Obě ženy/dívky znám každou odjinud a mohu tedy jistým způsobem porovnávat. Obě jsou to poměrně chytré - i když ne nějak vyjímečně chytré, zkrátka řekl bych lepší než průměr - a i po tom, co o nich vím, poměrně slušné holky. Rozhodně zde musím říci, že bych to do obou neřekl a tímto vyznáním zřejmě nepřekvapím ty, co se s něčím podobným setkali.
Jenže hned poté člověk začne uvažovat. Musím také říci, že obě jsou to studentky, což nabízí podnět ke generalizacím. V médiích často slýcháme o tom, že právě studentky jsou v erotickém průmyslu angažovány nejvíce (jedno v jaké formě). Domnívám se, že je to proto, že se během svých studií nacházejí v dočasné chudobě a tohle je nesnažší (a mnohdy nejrychlejší) cesta, jak přijít k penězům. Jak zpívá Xindl "když se chceš dostat ze šlamastyky, je to o tom mít ty správný styky". Dalo by se tedy říci, že nárust vysokoškolaček ovlivňuje nárust žen v erotickém průmyslu? Aniž bychom znali ihned odpověď, logickou úvahou lze zjistit, že zatímco na střední nás živí rodiče, s vysokoškolským studiem již to tak jisté není, navíc nesmíme zapomenout na zvýšené životní náklady. A pokud to dovedeme do extrému, tak sociologové varují, že rostoucí chudoba vede k nárustu prostituce (zde bychom spíše měli říci v prodávání svého těla v jakékoli formě).
To je však pouze materiální stránka věci. A co pocity, city, odsouzení okolí? U obou dívek jsem otázkami a observací zjistil, že se vlastně jedná o citlivé ženy. Obě chtějí trvalý a romantický vztah plný lásky a později také stabilní rodinu. Proč se tedy pouštějí do něčeho, co je jim pro ostudu? V prvním případě mi ta dotyčná řekla, že by nechtěla, aby se to zveřejnilo v Česku. Naivní představa jako vždy. Také mi řekla, že kdyby o ní měl otec alespň trochu zájem, tak by jí zřejmě nedovolil dělat takové hovadiny. Tedy neúplná nebo nefungující rodina. V jejím případě šlo pouze o fotky, tedy první krok jak překonat stud. Ve druhém případě šlo již o natáčení porna, navíc ta dotyčná měla za sebou focení aktů, takže zde můžeme vidět jistou návaznost "odhodlávání se". I v tomto případě obava z odsouzení společností - zde můžu říct, že nakonec přišla - a doufání v to, že se to v Česku prostě neobjeví.
Nemohu si pomoci, avšak v konečném součtu vítězí peníze nad studem. Byla situace v obou případech tak kritická? Myslím si, že ne. Jenže peníze vydělané čestně jsou více vydřené (zde nejsem cynický). V erotickém průmyslu se za krátkou chvíli vydělá mnohem víc. Potom je to již jen o tom studu. Peníze zkrátka převáží.
Myslím si, že jsem v tomto článku nakonec nebyl příliš konzervativní. Analyticky jsem se snažil přijít na to, proč ženy/dívky v naší době přicházejí o čest. To však nic nemění na tom, že moje zklamání bylo podruhé veliké.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama