Média podporují kulturní stereotypy

1. srpna 2008 v 20:08 | Libor Toman |  Společnost
Ač televizní zprávy moc nesleduji a novinky.cz chodím z toho důvodu, abych spíše pochopil nálady současné společnosti, všímám si některých velmi zřejmých skutečností. Nedávno - snad po velmi dlouhé době - jsem shlédl kus televizních zpráv na TV Nova a musím říct, že mě zaujal jejich preferovaný styl. Vlastně se ani nedá tvrdit, že by šlo o zprávy, mnohdy se tam odehrávaly lokální příběhy lidí, protože politika nás jako příliš abstraktní skoro vůbec nezajímá. Je to také důsledek toho, že nás nepoutá nějaký metapříběh či snad nějaký vyšší celek, něco co nás přesahuje a co není pouze lokální. TV Nova tyto nálady dokáže odrážet bezvadně.
Nicméně tenhle článek má ostatně směřovat trochu jinam. Často snad máme pocit, že zprávy mají informovat, místo toho nás dezinformují. To ostatně není žádná novinka, mně však jde spíše o to, že podporují určité kulturní stereotypy, lidově řečeno pomluvy. V poslední době jsem si všiml hlavně těchto tří (možná snad proto, že jsem s každým z těchto povolání měl něco do činění):

1. Církev - kněží: Je až k neuvěření, že naše společnost, která je až samolibě liberální, kritizuje nějaký směr, v tomto případě křesťanskou víru. Pokud se v souvislosti s církví (katolickou) nějaká zpráva objeví, tak vždy v souvislosti s pomluvou. Konkrétně jde většinou zkresleně pojaté výroky papeže či některých kněží, z kontextu vytrhané hlásání kreacionismu, zločiny některých kněží apod. Jednotlivé církve jsou prezentovány téměř jako zločinecké organizace, které jsou plné fanatiků, hloupých lidí, co věří na pohádky nebo hnutí, která brání všemocné vědě. Neuvěřitelné zkreslení, které ukazuje, jak mocná a jak nebezpečná jsou média, která jsou každý den okolo nás.
Trochu racionálně uvažující člověk si přeci řekne: Když je jakákoli víra tak primitivní a hloupá, proč ji tak oddaně věří tolik lidí, mnohdy velmi chytrých a inteligentních? Proč média prezentují jenom samou hloupost, to co chceme slyšet, abychom mohli říci, ano, náboženství je přežitek? Proč se třeba nedovídáme, že např. čeští evangelíci mají svou Diakonii, která pomáhá potřebným? Hloupost nad hloupost a já tvrdím, v liberálním světě nejsou liberální média, nýbrž jen taková média, která prezentují určitý názor.

2. Školství - učitelé: Podobně také české školství je prezentováno jako banda psychicky labilních jedinců, plné ožralých učitelů či flákačů, kteří mají dva měsíce prázdnin. Ve školách roste naše budoucnost, ale to my vůbec nevidíme, raději je tam všechno špatně. Stačí se každý den letmo podívat na novinky.cz. Stále jenom zprávy o deviantních učitelích. Nic jiného. Když je všechno tak špatně, není také deviantní společnost jako celek?

3. Pošta - poštovní doručovatel: Velice náročná profese, která vypadá velice jednoduše. Zkrátka doručování dopisů není viděno jako něco, co by bylo nějak úslužné. Nicméně mnohonásobně znásobeno jde o fyzicky namáhavou činnost, jejíž obtížnost vzrůstá s klesající teplotou a s nepřízní počasí. Jenže to nás nezajímá. V tisku se tedy dočítáme, že jedna pošťačka z tisíce něco zpronevěřila, že pošta nedoručuje, pálí dopisy a kdosi cosi. Vytváří se tak velmi nemilý obraz, díky kterému poštovní doručovatelé vypadají jako póvl. Jenže mnohem větší póvl je spíše ten, kdo vyhledává senzaci a raději podporuje kulturní stereotypy.
Tři profese či snad tři druhy lidské činnosti. Na všechny nenahlížíme zrovna dobře a média nás v tom utvrzují. Mnohdy neprávem. Když již kritika, proč nejsou kupříkladu kritizováni privátní lékaři, jejichž odbornost je mnohdy naprosto mizerná? Proč se nemluví o aroganci právníků? Novináři zkrátka píší jenom o tom, co lidé chtějí slyšet. Nemělo by to být alespoň trochu jinak?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Sledujete NHL?

Ano. 39.2% (40)
Ne. 46.1% (47)
Pouze play-off. 14.7% (15)

Komentáře

1 Pavla Skl. Pavla Skl. | 18. srpna 2008 v 17:54 | Reagovat

Ahojky.

Souhlasím s tebou, že média podávají negativně zkreslený obraz společnosti. Ony totiž podávají zprávy, které chceme slyšet. Pokud někde něco funguje - tak to prostě má být a nemá cenu si toho všímat. Ale když se někde něco s prominutím podělá, tak hned je z toho aféra. A pokud by shodou okolností během jednoho týdne 2 učitelé z různých koutů republiky dali svým žákům facku, tak vzhledem k časové blízkosti zpráv to bude působit tak, že učitelé fackují žáky běžně. Nejvíc mě, jako budoucí pedagožku, pobuřuje, že se píše a hovoří o hříších učitelů, nikoli studentů, o anketě Zlatý Amos, kde se naopak objevují učitelé úspěšní, není moc slyšet. Stejně tak mě irituje, že pro zprávy z černé kroniky ubývá prostoru pro zprávy politické, kulturní, ze zahraničí apod. Napadá mě myšlenka, proč vlastně bažíme po těchto úchylárnách? Máme to vrozené, nebo je to dáno tím, že za komunismu jsme byli bombardováni úspěchy pětiletek, zemědělců ap. a tyhle "neúspěchy" byly drženy zkrátka? Tímto ti nabízím námět na úvahu ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama