Co je to to škatulkování?

7. září 2008 v 23:38 | Libor Toman |  Názory
Často slýchávám prohlášení "já nikoho nikam neškatulkuju" apod. Také jsem se setkal s věřícím člověkem, který mi tvrdil, že nerozlišuje od věřících od ateistů, protože to je jenom označení, zatímco mi všichni jsme děti boží.
Ať již jste konfesně orientováni či nikoliv, musím vám říci, že v ten moment byla komunikace s oním jinak velmi příjemným pánem velmi náročná. Ne snad, že by relativizoval, ale protože neuznával mnohé tradiční kategorie, bylo pro mě velice obtížné mu slovy vyjádřit své představy.
Pokud zde na úvod nechápete, o čem je řeč, tak vězte, že jsem se hned dostal k jádru věci. Ony kategorie totiž slouží k dorozumívání, tedy abychom si rozumněli, tak musíme mluvit v termínech, které něco zobecňují, byť se za tím možná schová obyčejný člověk. Kristus sice říká, že máme lidi posuzovat skrze agapální lásku, ale jeho nárok, ať již vysoce humánní, tak přesto velice náročný. Diferenciace společnosti se stále více prohlubuje a škatulkování, abych to vyjádřil v tom méně přijatelném termínu, je stále více nutná.
Kategorizace totiž velmi usňadňuje jednání, vlastně je základem společnosti. Potřebujeme poznat, kdo je náš otec, kdo je dělník a kdo třeba neumí hrát tenis.
Jenže tím škatulkováním obvykle také myslíme "nálepkování", což je v tomto případě přílišné zjednodušování osobnosti a to ať již činěné nevědomky či s úmyslem. Je možná trochu odvážné, leč pravdivé, že to má souvislost se (sociální) inteligencí. Tvorba jemných kategorií je totiž méně zjednodušující než obhroublé generalizace.
Tento text je spíše psán k praktickému zamyšlení, proto je třeba dodat, že to správné škatulkování, ty správné kategorizace, vždy probíhají vývojem a tedy se neustále mění. Druhou osobu vedle sebe vidíme v každém okamžiku jinak, Levinas a Buber o tom velmi dobře psali. Cítíme její plnost, ale vždy skrze generalizace, škatulky. Nepřítomnost a zprostředkovanost setkání v tom hrají obrovskou roli.
Ale škatulkujeme vždy, to jste již asi z textu pochopili. Je to totiž jedna ze základních vlastností člověka vůbec.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama