Dopis redakci Reflexu (aktualizováno)

28. září 2008 v 21:11 | Libor Toman |  Názory
Dnes jsem si koupil speciální vydání Reflexu, které se velmi neotřelým způsobem zabývá moderními českými dějinami. Jsa osloven některými články, rozhodl jsem se redakci zaslat krátký email, ve kterém jsem jí chtěl poděkovat a připojit svůj pohled. Speciální vydání vám rozhodně doporučuji! (P.S.: Nejen pro zájemce o historii!)
Přepis emailu:
Vážená redakce,
dnes jsem si zakoupil vaše speciální číslo Reflexu, které se zabývá moderními českými dějinami. Ač vlastně do redakcí a novin časopisů skoro vůbec nepíši, cítil jsem se jako učitel dějepisu a budoucí doktorand Pdf UK vaším pojetím dějin velice osloven. Výsledkem je tento email, ve kterém bych vám chtěl sdělit svůj postoj na vámi prezentované dějiny.

Ač jsem celé speciální vydání zatím nečetl celé, již jen článek Tváře našich republik mě velmi zaujal.
Autor Josef Mlejnek je zde velmi svérázný a jeho názory na povahu moderních českých dějin jsou pro mě místy až provokativní. Zde bych hned zkraje chtěl říci, že něco takového vidím rád, neboť to podporuje přemýšlení o dějinách a snaží se reaktualizovat staré strnulé myšlení. Vlastně se domnívám, že o to tu právě autorovi jde - nikoliv "běžného" čtenáře poučit fakty, nýbrž mu předložit zhodnocený obraz dějin, který vybízí k diskuzi.
A to je totiž to, co naše země potřebuje.
Znovu se k dějinám vracet a nenechávat je spát. Zde ono orwellovské "kdo zná minulost, ovládá také budoucnost" dostává zcela novou dimenzi. Váš žánr sice patří do žurnalistiky, ale to zcela nevadí, neboť historie musí vyjít ze zavřených ústavů a každý, samozřejmě včetně novináře, k ní musí mít co říci. I když můj pohled byl vzhledem k článku v některých částech jiný, podnítil ve mně potřebu dalšího bádání. Jsem přesvědčen, že lidé, kteří s historií denně nepřicházejí do styku, budou puzeni k otázkám podobným způsobem.
Pokud se toto stane pravdou, tak jste odvedli větší kus práce než renomované historické časopisy za posledních deset let. Již proto vám patří můj dík.
S pozdravem váš nepravidelný čtenář
L. T.
Odpověď editora Reflexu Bohumila Pečinky:
Dobrý den,
děkuji za zajímavou reakci. Smyslem tohoto sborníku mělo být propojit "velké a malé"
dějiny, protože se mi zdálo, že jednou věcí je rozhodnutí politiků a druhou lidská
každodennost. Navíc lidé jako Baťa nebo Bican jsou s lidskou pamětí více spojeni než
skutečnost, že nejdéle sloužícím ministrem zahraničních věcí v padesátých a
šedesátých letech byl jistý David, jehož jméno se dnes nevybavuje nikomu.
Doufám, že v budoucnu opět něco připravíme.

S pozdravem
Bohumil Pečinka
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama