Veleslavný knižní veletrh

11. října 2008 v 20:15 | Libor Toman |  Knižní tipy
Ačkoliv stále zdaleka nejsem naturalizovaným obyvatelem Havlíčkova Brodu, byl mi doporučen prý republikově vyhlášený knižní veletrh. Ač jsem o něm a jeho slávě nikdy neslyšel, jako příznivce naší psané paměti jsem se ho rozhodl navštívit.

Hled při vstupu do tajemně pojmenovaného kulturního domu "Ostrov" mě praštily do očí modré balonky ODS, které při startu trochu zpochybnily obsah celé akce. Dále to již vše bylo apolitické, což mi dovolilo si oddychnout. Politika je dneska holt svým způsobem komerce, můžete ji zkrátka objevit i vedle stánku, kde prodávají párek v rohlíku.
Hned zkraje mě upoutal stánek, do kterého nikdo nenahlížel. Co v něm asi je, když u něj stojí hned čtyři prodávající či spíše tiskoviny dávající? Došlo mi, že zde je zřejmě náboženský sektor a ti pánové se snaží nabízet něco křesťanského, což se nakonec potvrdilo. Jako zájemce o náboženství (především o křesťanství), mě zajímalo, jak tito lidé dokáží svou víru propagovat.

Nenápadně jsem se s nimi dal do řeči a ihned jsem byl překvapen, že žádnou církev netvoří, tzn. že se scházejí podle vzoru prvotních křesťanů. Jenže jejich promluva ke mně byla typicky vnucující se, citující verše z Bible, na čemž ostatně není nic špatného, jenže pokud jejich styl, ačkoliv dobře míněný a pro mě dobře pochopitelný, byl nepříjemný, tak zde něco není v pořádku. To je ostatně problém většiny církví (v tomto případě spíše společenství) - lidé možná mají o tyto věci zájem, avšak necitlivě vedená promluva odrazuje. Potom již těmto lidem rozumí pouze lidé, kteří o těchto věcech již opravdu něco vědí. A to je škoda. Ti pánové byli příchozími lidmi odmítnuti, rozhodně ne pouze tím, že by lidé o transcendentno neměli zájem.

Další průběh veletrhu mě nijak nenadchl. Byla zde sice zastoupena i největší nakladatelství, ale celkem podle očekávaní tu byla jejich nabídka pouze výběrová, čímž nemohla uspokojit náročnějšího čtenáře (ano, mě). Kupříkladu nakladatelství Karolinum, velmi kvalitní a fundované, nemělo skoro nic zajímavého, a to je v Praze občas navštěvuji. Také Kamerlitáni nenabídli to nejlepší ze své kuchyně, zatímco Argo přineslo alespoň svůj aktuální bestseller o Kulacích.

Ve srovnání s návštěvou Prahy, kdy jsem ve dvou knihkupectvích strávil dvě hodiny, jsem zde pobyl asi necelou hodinu. V Praze jsem se až zpotil, jaké knížky mám nakonec při koupi preferovat, zde jsem tento problém rozhodně neměl. Při pohledu na panorama všech stánků jsem si tak spíše uvědomil, že snad není v lidských silách přečíst alespoň fundovanou literaturu z vlastního oboru. Cestou k exitu mě zaujal stánek s esoterickou literaturou, kde měli knihy o Jungovi. Další důkaz o tom, řekl jsem si, že psychologie a náboženství, spiritualita mají k sobě hodně blízko. Chápu, že byl veletrh pro širokou veřejnost, ale bohužel já se již na něco zaměřuji a to mé hodnocení ovlivnilo. Proč se ale neseznámit s knižní produkcí také jinak.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Češtinář Češtinář | 12. října 2008 v 19:41 | Reagovat

Pane učiteli, ve vašem článku "Veleslavný knižní veletrh" máte hrubou chybu...

Ve větě: balonky ODS, které při startu trochu zpochybnili - se přece píše ve slově zpochybnili tvrdé Y...

Nechci být hnidopich, ale takové chyby vám trochu kazí to spisovné, někdy až archaické, ale přesto nepříliš přirozené vyjadřování...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama