Historie jako posouvání hranice

12. listopadu 2008 v 23:32 | Libor Toman |  Humanitní vědy
V americkém národně-historickém myšlení snad neexistuje silnější hnací motiv než je idea "hranice". Žádný jiný národ světa není a nebyl tak zaujat myšlenkou pokroku a cesty směrem kupředu. I když tento fenomén v mentalitě Američanů nastartovalo osvícenství, konkrétním vyjádřením je až prostorová představa pomezí.

Tuto myšlenku, která se během staletí stala ideou a také i doktrínou, formuloval poprvé Frederick Jackson Turner, který tak reflektoval posunování hranice USA směrem na Západ severoamerického kontinentu. Pomezí vykreslil jako hranici, kde končí civilizace, kde osamocený pionýr Ameriky musí bojovat s divokou přírodou a nebezpečnými indiány, tedy být neustále ve střehu. Právě na hranici se podle jeho názoru dosahuje velkých cílů, zde se uplatňuje ona bujará síla, jež přichází společně se svobodou.

Turnerovo pomezí bylo jedním z konstruktů, jež stály u zrodu amerického národa. Byla to tak silná myšlenka, navíc opředená jistými konkrétními zkušenostmi, že navzdory demytologizaci zůstala vlivnou dodnes. Americké myšlení je zkrátka o překonávání hranic. Kde více by mohla být tato idea na očích než v cílených proslovech amerických prezidentů. Pokud je třeba zveličit politická rozhodnutí, vždy je u toho mytologický jazyk. Doslova použil pojetí nové hranice John F. Kennedy, který již před svým zvolením vyhlásil doktrínu New Frontier:


"We stand at the edge of a New Frontier-the frontier of unfulfilled hopes and dreams. Beyond that frontier are uncharted areas of science and space, unsolved problems of peace and war, unconquered problems of ignorance and prejudice, unanswered questions of poverty and surplus."

New Frontier byla hnacím motorem zlatých šedesátých let. Byl to největší projekt, který měl USA posunout vpřed a skutečně načas dosáhl svého naplnění.

Na konci 20. století se idea pomezí dostala do nové dimenze. Jakmile Američané narazili na hranice v reálném světě, jali se přetransformovat své myšlenky do světa internetu. Podle některých kyberutopistů, jakým byl kupříkladu John Perry Barlow, se tento virtuální prostor stal jakýmsi "elektronickým pomezím", tedy nezkaženým divokým Západem, který svým obyvatelům poskytuje možnost jít si, kam se jim zachce. Dnes již však tak WWW svobodný není. Američané tedy opět došli k "virtuálnímu Tichému oceánu". Kde se tedy teď bude posunovat hranice?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama