Co to znamená být intelektuálem?

8. dubna 2009 v 18:33 | Libor Toman |  Společnost
Označení intelektuál se dle mého názoru používá stále častěji, aniž by pořádně někdo věděl, kdo se tím vlastně označuje. Časté nadužívání tohoto slova ostatně zapadá do rámce naší komplexní společnosti, která si díky úpadku tradičních kategorií potřebuje vymezit skupiny lidí podle nějakého klíče. To se mimochodem stalo velice módním, nějak rozlišovat přeci musíme. Proto tedy lidé bývají řazeni podle nějakého výrazného znaku. Máme tedy satanisty, metalisty, emo....intelektuály, tzn. že jde o celou řadu subkultur složité a nicneříkající společnosti.

Je samozřejmě jasné, že tato označení jsou v konečném součtu povrchní a vlastně také i módní. Ostatně jsou přeci identotvorné, tedy slouží k vymezení se. Již právě proto chci stručně popsat, co to intelektuál je a co není. Následně uvidíme, že jednoduché vymezení to opravdu není.

Slovo intelektuál bývá v poslední době až často spojováno s protestem - protestem proti konzumní společnosti, protestem proti stereotypům, protestem proti všemu obvyklému apod. Obyčejně se ve skoro stejném významu používá označení alternativní lidé, tedy podle latinského alter, což znamená jiný, lišící se. Již toto je veliké zkreslení, které celou věc posouvá kamsi jinam.

Intelektuál, tedy muž (žena) intelektu (rozumu), žije vz-děláním, tedy jeho doménou je nadhled, možná až právě často neangažovaný. Být alter spíše znamená účastnit se mnohdy malicherných bojůvek o detailní podoby kultury. Pokud vždy byli intelektuálové za něco kritizování, tak právě za svoji nestrannost. Oni sami přitom měli mylnou představu, že přidáním se na jednu ze stran boj svou autoritou (a svým intelektem) rozhodnou.
Intelektuál samozřejmě tuhle distanci cítí. Proto u něj tak často najdeme oslavu všedního, každodenního života, kterému chtějí běžní lidé tak často uniknout. Zpět k základům, chtělo by se říci. A skutečně tomu tak je.

Onen zmíněný nadhled totiž znamená nezakotvenost. Jestli intelektuálové jako skupina vznikli skutečně až v devatenáctém století, jak Peter Burke v knize Společnost a vědění píše, tak lze vyvozovat, že byli velkým a významným předvojem individualismu dneška. Domnívám se, že ani současný individualismus není tak výrazným individualismem je jako individualismus intelektuála (strašná věta). Muži rozumu (dámy prominou, ale intelektuálové jsou z 99% muži) jsou zkrátka kosmopolitané, tedy jak rozbor slova napovídá - jejich domovem je celý svět.

Již to nám napovídá, že intelektuálové jsou dost často žoldáci. Přidají se do služeb pouze za určitých podmínek. Pokud ty jim nevyhovují, tak si najdou jiného pána. Často se také spálí. Vždyť celý život žijí v abstrakcích a praktická činnost jim nic moc neříká. Dějiny dvacátého století jsou těchto přehmatů plné.

Zbývá si položit otázku, zda jejich myšlenky skutečně mohou výrazně ovlivnit směřování lidské společnosti. Odpověď nám může dát velice jednoduchý sociologický rozbor: Naše společnost již nestaví na tradici, ale na inovaci a inovace to jsou vždy nové nápady, opředené zaštiťující autoritou. Karl Marx byl spíše teoretik a přesto se jeho až někdy příliš zjednodušující myšlenky dostaly naprosto všude. Velké ideologie jsou však již minulostí, takže nápady intelektuálů nyní přijímáme pouze po troškách.

Skutečných intelektuálů je opravdu velice málo. Ona označovaná sociální skupina je samozřejmě spíše módní záležitostí, která poskytuje určité vymezení. Ostatně, intelektuálové příliš nepatří ani na nejvyšší státní vzdělávací instituci - ano, vysoké školy - vždyť ta předpokládá angažovanost a především zavázanost. A v posledních letech také přízemní komerci.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 suinegzyftam suinegzyftam | 9. dubna 2009 v 22:38 | Reagovat

přečetla sem si to a musím konstatovat že ste fakt chudák :-)...ale což... na mém názoru zas tolik nezáleží... přeci jenom jsem žena ;-)

2 Simona Laňková Simona Laňková | 10. dubna 2009 v 12:44 | Reagovat

intelektuál je člověk, jemuž se dostalo vzdělání přesahující jeho duševní schopnosti

3 Libor Toman Libor Toman | E-mail | Web | 10. dubna 2009 v 15:12 | Reagovat

Intelektuál je člověk, který by měl jít vzorem (TGM).

4 Simona Laňková Simona Laňková | 14. dubna 2009 v 22:58 | Reagovat

to není přesné

5 Berenika Kostohryzová Berenika Kostohryzová | Web | 19. srpna 2012 v 13:45 | Reagovat

Pane, mám na Vás pár otázek, odpovíte, prosím?
Vy jste intelektuál?
Byl byste tak hodný a napsal mi, prosím, zdroj informace, kterou jste uvedl - že intelektuálové jsou z 99% muži?
Jak se díváte na  dnešní situaci, kdy je televize v každé domácnosti a rodiče k ní strkají i malé děti, které z toho ještě nemají rozum? Není to důvod toho, že intelektuálů ubývá? I talentované malé děti (možná budoucí intelektuálové) tak mohou již v brzkém věku ztrácet spojení s transcendentálními hodnotami?

6 Moresque Moresque | Web | 21. června 2015 v 6:55 | Reagovat

půjčka do vyplaty :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama