Netradiční filosofická sobota

6. června 2009 v 21:25 | Libor Toman |  Humanitní vědy
V pořadí již třetí Evropský filosofický festival sice nesl název Harmonie a chaos, nicméně tato dvojice slov by se dala popisně zaměnit za "Soulad mezi vědami a tvořivost nadevše".
Vzhledem k českému (rozuměj také provinčnímu) uvažování musím konstatovat, že šlo v našich podmínkách o ojedinělou akci, která se snažila poukázat na světově probíraná témata. Snad k tomu dala podnět zastřešující disciplína filosofie, která coby stárnoucí královna věd vždy dokázala akceptovat celou řadu oborů.

Výsledná škála příspěvků byla nakonec dosti široká, a tedy kvalitně rezonovala světově přijímaný "disciplinární kosmopolitismus". Plodný vědecký diskurz se v současnosti odehrává na pomezí a kdo toto nechápe, tak jenom dobíhá již notně rozjetý vlak.

Hned první příspěvek doc. Ivana Havla ukázal, proč je nutná spolupráce všech věd. Pokud chce dnes filosofie přežít, tak se musí spojit s dnes atraktivními obory jako je kybernetika a robotika. Právě nad těmito (a jinými tématy) přemýšlí nově ustanovený obor Kognitivní věda, který docent Havel nastínil ve strukturalistické perspektivě.
Neméně zajímavý byl příspěvěk doktorky Jastrzemberské, jenž představila dnes populární (a samozřejmě relevantní) teorii chaosu v praxi. Východiska této teorie jsou ostatně jednoduše postižitelné - příliš exaktnosti škodí, lidé ve vědě posledních čtyřicet let uvažují o (kreativních) nepřesnostech.

Druhá polovina přednáškového dne poté již měla k filosofii daleko blíže, i když zde byl i nadále odkaz k přírodním vědám (prof. Šmajs: K harmonii vztahu přírody a kultury). Jeho přednáška se však spíše nesla vy smyslu uvažování o přírodě, čímž mi byla bližšší. V moralistnímu duchu se také nesl následný příspěvek prof. Zouhara: I. A. Bláha o harmonii společnosti. V tomto případě se zabrousilo až do české sociologie, která byla na začátku 20. století významně napojena na Francii. A protože jsem si nedávno koupil staré číslo ĎASu, kde se mluví o česko-francouzských stycích, které byly mimořádně významné, přidal se mi tímto další dílek do mozaiky.

Přednáškový den byl nakonec uzavřen přednáškou jediného zahraničního hosta prof. Nickla z univerzity v Hannoveru, který představil tradiční německé filosofy v kontextu hlavního tématu. Zde mě především potěšily odkazy na Kierkegaarda a Nietzcheho, které potvrdily, že kreativita za všech okolností vychází z chaosu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama