Facebook z pohledu sociologie

13. července 2009 v 20:49 | Libor Toman |  Humanitní vědy
Každý, kdo s určitou pravidelností využívá komunitní stránku Facebook, si nemohl nepovšimnout jejího sociálního rozměru. Obecně se říká, že až tato internetová služba dokázala zacelit určitou kybernetickou mezeru, totiž dokázala světovou síť plně personalizovat.

Lidé dneška rozhodně nemají rádi něco normativního, něco lidsky cizího. To, co vyžadujeme, je právě naopak opravdovost, ale také neorganizovanost. Instituce všeho druhu jsou nám již z podstaty podezřelé. Katolická církev bere lidem názory, stát bere lidem svobodu nebo spolek rybářů nás k něčemu nutí.
Otázkou je tedy, jak je možná společnost, když institucí chceme pomálu. Zygmunt Bauman v knize Individualizovaná společnost ostře popisuje naši samotu, se kterou nemůžeme nic dělat. Žijeme sice vedle sebe, máme podobné problémy, ale nedokážeme utvořit veřejný zájem.

"Ke vstupu na veřejnou scénu nás nenutí ani tak společné problémy a hledání způsobů, jak se dohodnout na společném dobru a na principech společného života; je to spíš zoufalá potřeba zapojit se do sítě. Jak stále zdůrazňuje Richard Sennet, vzájemné sdílení důvěrností je dnes preferovanou, možná jedinou zbývající metodou "vytváření společenství"." (Z. Bauman: Individualizovaná společnost, s. 64)

Jinými slovy je Facebook symptomem doby. V převážné většině případů slouží ke sdělování našich pocitů, zážitků apod., ovšem s tím rozdílem, že my na zážitky toho druhého můžeme reagovat pouze v momentě, kdy chceme.

Bauman jakoby dále doslova popisoval fungování Facebooku:

"Jsou to společenství sdílených trápení, sdílených úzkostí a sdílených nenávistí (i naopak - L. T.), pokaždé se však jedná o "nárazové spolky": chvilková seskupení kolem ohniska, do něhož množství osamělých jedinců směřuje své individuální úzkosti." (Ibidem, s. 65)

Bauman diagnózu individualizované společnost utvrzuje tím, že z této společnosti není vyhnutí. Jednoduše všichni jsme individualizovaní.
Již delší dobu se mi zdá, jako kdyby internet odhalovat naši společnost. Jistě se tu odhaluje ono známé marxistické tvrzení, že materiální podmínky člověka určují člověka samého, avšak v tomto případě, jako kdyby se nám společnost na internetu odhalovala v naprosto ryzí formě. Již samá podstata sítě ukazuje, že i nás současný svět je jakási síť, kde jsou připojení, silné uzly, rychlé změny, ale také odpojení nebo také ti, kteří se nikdy nemohou

připojit.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Britt Hauswald Britt Hauswald | E-mail | Web | 12. září 2010 v 2:08 | Reagovat

Mrkni sem to je moc: http://bit.ly/bLyH5t facebook trapasy

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama