Pipes: Spící ruský medvěd má hlad

23. srpna 2009 v 12:42 | Libor Toman |  Humanitní vědy
usko se po téměř jak dvaceti letech stále potýká s problémy bývalého Sovětského svazu. Taková je asi základní myšlenka profesora Harvardu, Richarda Pipese.

Pipes ve svém článku Pride and Power (Pýcha a moc), publikovaném pro Wall Street Journal, uvádí, že se Rusko stále nevyrovnalo s rozpadem SSSR, a tedy i ze ztrátou velmocenského vlivu. "Podle výzkumu veřejného mínění dokonce Rusové litují pád Sovětského svazu a na Stalina stále nostalgicky vzpomínají," píše Pipes.

Autor rovněž připomíná, že mocenská povaha Ruska se již několik století neodvozuje od ekonomického či kulturního vlivu. Hlavním zdrojem moci je naopak unikátní geopolitická poloha, na
kterou Rusové i v jedenadvacátém století stále kladou velký důraz, o čemž nás mohou přesvědčit agrese do okolních států. Pro Rusko podle Pipese představoval Sovětský svaz koloniální říši po vzoru britského nebo španělského impéria, ovšem s tím rozdílem, že ji neoddělovala moře a oceány. Ztráta těchto "kolonií", kam ostatně patřilo i Československo, způsobila ztrátu národní identity.


Rusko se i po letech exploatuje hlavně navenek. Uvnitř se potýká s velmi těžkou krizí. "Díky poklesu cen energií na světových trzích - a energické zdroje tvoří 70% ruského exportu - poklesl ruský export za rok 2009 o 47%...Poslední statistiky říkají, že HDP Ruska letos klesne o 7%," píše Pipes.
Ani politicky se Rusko od času kremelských mocipánů nezměnilo. "V tisíc let trvající historii Rusové v podstatě nikdy neměli možnost volit svou vládu nebo ovlivnit její jednání. Ve výsledku se zcela odpolitizovali."

Rusko je sice nominálně demokracií, avšak v podstatě je stále státem jedné strany. Politická strana Jednotné Rusko společně s komunisty drží v parlamentu podíl 75,5% a prosadí si prakticky všechno. Rusové se stále nepřizpůsobili globálním požadavkům a podle tradice vláda kontroluje veškeré důležité sektory, včetně ekonomiky. Privátní sektor má tedy jedinou možnost - dát se cestou korupce, která je díky neexistující (právní) spravedlnosti prakticky nepostižitelná.

Pipes nachází jediné řešení. Aby Rusko přestalo představovat nebezpečí pro globální svět, musí adoptovat západní hodnoty demokracie, práva a svobody projevu. Jak to ovšem udělat, zůstává otázkou. Až 56% Rusů totiž uvádí, že se nikdy necítili být Evropany. "A protože nejsou ani Asiaté, tak se nacházejí v psychologickém vakuu, izolováni od zbytku světa. Žijí tedy v nejistotě a nevědí, který model by měli převzít," uzavírá Pipes.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Luciáš Luciáš | E-mail | Web | 2. září 2009 v 10:59 | Reagovat

Zajímavé je, že navzdory klesajícímu HDP získává Putin na popularitě... pokud se tedy ona Putinománie dá ještě na libovolném měřidle popularity změřiti. :-/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama