Proč kniha neustále prohrává?

2. srpna 2009 v 22:50 | Libor Toman
Nedávno jsem v jednom antikvariátu uviděl nápis se slovy "kniha, dar trvalé hodnoty". Podle patiny na cedulce jsem odhadl, že šlo výrok z První republiky. Dnes by nikdo něco podobného nenapsal. Samozřejmě, že je nutno zeptat se proč.

Když se v dávné minulosti objevilo písmo, byl to vynález epochálních rozměrů. Ve skutečnosti se tím totálně změnilo lidské směřování a uvažování (více v knize Jana Assmana: Kultura a paměť). Někteří vědci jsou dokonce přesvědčeni, že právě v tomto okamžiku vznikla lidská historie a směr lidského uvažování se definitivně pohnul kupředu.

Toto konstantní směřování ostatně drželo stálý kurz až do devatenáctého století, kdy se na scéně objevil obraz (v nejširším slova smyslu - fotografie, film, apod.). A právě při jeho uvedení se cosi změnilo. Lidské uvažování vycítilo naději na radikální změnu. Ta si ovšem vyžádala čas, neboť technologie nebyly dostatečně rozvinuty.

Někdy ve druhé polovině dvacátého století se nastartovala informační revoluce, která definitivně odmítla diktaturu litery. Mnozí konzervativci správně vycítili, že tištěné slovo, které za sebou má tradici počínající v nekonečnu, je v nebetyčném ohrožení, se kterým doposud žádný literát (tj. muž písmen) nemusel být konfrontován.

V podstatě se tím okopíroval vývoj společnosti, která ve stejném čase prošla zcela radikální deregulací. A písmena, zákonitě uspořádána na pravidelných řádcích, najednou začala svazovat. Na scénu se stále více dral nyní mnohem dostupnější obraz. S nástupem internetu o tom již nemohlo být pochyb - naše kultura se stala vizuální.

Najednou to je obraz, který převzal hlavní roli lidského vyjadřování. Litera se naopak stala svazující. V bleskurychlém obratu přestává vyjadřovat nejniternější lidské pocity, touhy a myšlenky.Informace, které přenáší, jsou zoufale neforemné. Nedají se kombinovat, nedají se přeskupovat. Odmítají být instantní, snadno stravitelné a recyklovatelné.

Kniha se jednoduše stala starým médiem a jsme s tím konfrontování naprosto všichni. I lidé, kteří pravidelně čtou, moc dobře vědí, že neustále musí bojovat se vševládným obrazem. Světlo jakékoli obrazovky jim ihned připomene, že právě zde se nachází mnohem jednodušeji získatelná informace, která si klade mnohem větší nárok na praktičnost.

Všichni bez výjimky ztrácíme schopnost vytrvalé soustředěnosti (mistrně to vyjádřil Nicholas Carr ve svém článku Is Google making us stupid?). Vůbec nedokážeme postihnout hluboké myšlenky, protože na ty tu máme obraz(y).

Nakonec tedy musíme říci, že forma našeho vědění (v nejširším slova smyslu) je radikálně jiná. Rozhodně odmítá opírat se o minulost, jako spíš sází na každodenní praktičnost. Konzervativci okamžitě přispěchají s názorem, že vše spěje k horšímu. Neměli však podobné pocity lidoví vypravěči, když se museli potýkat s nástupem písma?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Vzal jste někdy svou přítelkyni do ZOO?

Ano.
Ne.

Komentáře

1 Vít Suchý Vít Suchý | 8. srpna 2009 v 0:32 | Reagovat

U některých možná prohrává, u mne však vede!

2 signale signale | Web | 18. června 2015 v 15:18 | Reagovat

online pujcky třebíč :-?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama