Za lepší buranství

21. srpna 2009 v 19:57 | Libor Toman
Doba totalitního režimu nám současným připravila nejedno nepříjemné dědictví. Generačně pokřivené charaktery, neschopnost vyrovnat se s dynamikou globalizujícího světa, nedůvěra k již tak zkoušené politice. Příkladů bychom našli mnoho. Ovšem v každodenním životě se musíme nejčastěji potýkat s nedostatkem elegance a vkusu.

Budovatelská padesátá léta minulého století pro mnohé z nás znamenají asi tolik, co všesokolské slety. Tedy jedním slovem minulost, kterou můžeme tak maximálně najít (pokud se po ní vysloveně nepídíme) ve vybledlých filmových týdenících. Ovšem zátěž si z této doby neseme dodnes. Již možná nevyznáváme kulturu "tepláků a ešusu", přesto právě v této době došlo k nebezpečné nivelizaci veškerého chování a jednání na velice nízkou úroveň. Jednoduše a stručně, kultura dělníka z nás udělala burany. Češi samozřejmě vždy byli plebejského původu, ale jejich maloměšťáctví si alespoň udržovalo určitou úroveň. Ač bychom neměli volat ke kontrastu První republiku, jistá kvalitativní změna tu bezesporu je.

Komunismus již z podstaty slova v nás toto buranství pomohl vybudovat po čtyři desetiletí a tato zátěž se bez problémů přenesla přes Sametovou revoluci. Takzvaná "Západní kultura" nám ostatně v tomto plynulém přechodu pomohla. Jejím krédem je totiž rozpustit jakékoli vyšší hodnoty či snad vybrané způsoby, které byť jen náznakem připomínají aristokratičnost ducha. Ve fastfoodech jíme z umělohmotných talířů s umělohmotnými příbory, místo do divadla chodíme trávit víkendy do nákupních center a místo hodnotných uměleckých děl holdujeme naprostému braku a kýči.

Elegance a vybrané chování nám naprosto nic neříkají a ani to neskrýváme. Klasickým dokladem jsou toho populární taneční, kde se naoko naučíme něčemu, co potom v životě stejně nepoužíváme (snad abychom nebyli pro smích či tak něco). V konečném součtu dochází k velkému zhloupnutí, které se projevuje v každodenním životě, navíc ve všech společenských a sociálních kategoriích. Často nám chybí takt a schopnost počínat si s nutnou dávkou slušnosti. To ostatně nejsou ani tak kategorie, které bychom se měli učit. To jsou totiž kategorie, které vyplývají z celkového společenského klimatu, které lidi nutí, aby se nechovali jako z řetězu utržení psi.

Neschopnost chovat se na úrovni patří všem, elit nevyjímaje. Moc a bohactví kdysi také předpokládaly vybrané chování, dokonce bylo jednou z podmínek vstupu mezi vyšší společnost. Takzvaní zbohatlíci byli opovrhovanou skupinou proto, že jim právě tato dovednost chyběla.
Stěžujeme si na necivilizovanost našich politiků, ale přitom si nejsme schopni přiznat, že jsme stejní jako oni. Ve svých projevech, ve svém jednání i ve svém pohledu na svět. Naše politické špičky se berou z naší společnosti a reprezentují (ať chcete či ne) vybraný vzorek stereotypních lidských charakterů. Pravice a levice nevyjímaje. Projevy buranství jdou napříč politickým spektrem, i když mají ve vztahu k sociálním rozdílům samozřejmě odlišné zabarvení.

Naším krédem přání, abychom nechtěli příliš, avšak jistý druh elegance a taktu má stále svůj význam. Zdá se, že na doby První republiky můžeme skutečně jenom vzpomínat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jdete v létě někam na brigádu?

Ano. 43.5% (50)
Podle toho jakou práci seženu. 24.3% (28)
Ne. 32.2% (37)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama