Nezaměstnaný vysokoškolák již dnes není nic neobvyklého

2. dubna 2010 v 21:17 | Libor Toman |  Společnost
Předevčírem jsem se zcela náhodou (nevlastním totiž televizi) díval na předvolební speciál Otázek Václava Moravce. Kromě poměrně seriózní diskuze pravicových stran a jednoho oranžového klauna mě zaujal zejména dotaz, který se týkal vysokoškolských absolventů.

Problém je prý v tom, že je stále více nezaměstnaných absolventů a co prý s tím jednotlivé strany udělají. Nejen, že se tu neustále opakuje donekonečna omílaná představa, že stát je schopen výrazně snížit nezaměstnanost, ale také se tento problém začíná přenášet na studovanou inteligenci, která by si s tímto problémem měla poradit sama lépe než kdokoli jiný.

Tak předně vyjděme z premisy, že se chceme přiblížit západoevropskému standardu, který si každoročně dává za cíl, aby 40% produktivní populace mělo vysokoškolský titul. Již jen toto číslo evokuje představu, že nevyhnutelně dochází k devalvaci dosaženého vzdělání a že tím pádem se kvalita lidí bude stále více pohybovat mimo oficiální rámec.

Tento trend v podstatě není třeba zavrhovat, neboť nás prakticky informuje o restrukturalizaci terciálního vzdělávání, které reaguje na nejobecnější požadavky naší společnosti, ve které hrají roli informace a technika. Celková gramotnost se posouvá o patro výše, což znamená, že vysokoškoláci budou méně zajištěni proti nezaměstnanosti.

Problém je spíše v tom, že si lidé nejsou schopni tento trend uvědomit a vysokoškolský titul i nadále spojují s vyšším sociálním statusem, což už dávno přestává platit. V důsledku toho odmítají ze svého statusu slevit, a tedy odmítají přijmout práci, která je po absolvovaném studiu "pod jejich úroveň". Jenže vyspělost ekonomiky nedosahuje tak vysokých kvalit (pravděpodobně ani v jiných zemích EU), aby tuto čerstvě kvalifikovanou pracovní sílu dokázala pojmout.
V souvislosti s tímto tématem je třeba také zauvažovat nad strukturou samotného vysokého školství, které vyrábí obory, jenž jednoduše nemají příliš velké uplatnění. Již při náhodném průzkumu zjistíme, že velké procento vysokoškoláků dělá jinou práci, než na jakou se předchozí roky připravovalo.

V konečném součtu to tedy vypadá, že problém nezaměstnaných vysokoškoláků je mnohem komplikovanější, než se původně zdálo. Mezi středoškoláky a vysokoškoláky již není na trhu práce takový rozdíl jako před několika lety a úroveň vysokého školství již také není to, co bývala dříve. Na nezaměstnané absolventy VŠ si tedy budeme muset zvyknout. Dosažený titul již není zárukou ochrany před hospodářským cyklem.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 pb3 pb3 | 4. února 2012 v 17:11 | Reagovat

BUMP

2 ShaylaAfwrb ShaylaAfwrb | E-mail | 12. října 2018 v 0:01 | Reagovat

Absolutně nová aktualizace balíčku SEO / SMM "XRumer 16.0 + XEvil 4.0":
captcha řešení Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
a více než 8400 dalších kategorií captcha,
s nejvyšší přesností (80 až 100%) a nejvyšší rychlostí (100 img za sekundu).
Můžete připojit XEvil 4.0 k nejoblíbenějšímu softwaru SEO / SMM: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke a více než 100 dalších softwarů.

Zájem? Existuje spousta nepřehledných videí o XEvile na YouTube.
Hodně štěstí!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama